Bulwary w Warszawie zostaną zamknięte z powodu przejścia fali wezbraniowej

Polska

W poniedziałek o godz. 20 zostaną zamknięte wejścia na bulwary nad Wisłą. Ma to związek z przejściem fali wezbraniowej na Wiśle przez stolicę - poinformował warszawski Ratusz.

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał w poniedziałek na Twitterze, że podczas poniedziałkowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydował, że od poniedziałku o godz. 20.00 dla bezpieczeństwa zamknięte zostaną bulwary Wiślane. "Służby są w pełnej gotowości i stale monitorują stan Wisły" - napisał na Twitterze prezydent stolicy.

 

 

W tym czasie na bulwarach będą wyłączone fontanny, część zasilania elektrycznego oraz stacje rowerowe Veturilo zlokalizowane nad Wisłą.

 

Fala ma mieć nawet 6 metrów

 

Spowodowane jest to przejściem fali wezbraniowej, która ma dotrzeć do stolicy we wtorek w godz. 6-18. Tego dnia prognozuje się znaczne podniesienie poziomu rzeki. Obecny poziom Wisły to 4,30 metra. Do wtorku ta wartość osiągnie stan ostrzegawczy, czyli 6 metrów.

 

W związku z tym zamknięte zostały śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione też kosze i przenośne toalety. Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowany został także pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

 

Z kolei właściciele nadwiślańskich klubokawiarni zostali poproszeni przez miasto o zabezpieczenie lokali i zamknięcie kanalizacji, opróżnienie pojemników na śmieci oraz zabranie krzeseł i stolików.

 

Dodatkowo miasto zabezpieczyło 260 tys. worków oraz piasek na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów. Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wchodzenia na teren międzywala. Podczas największego wezbrania wody nie będzie można też przebywać na działkach ogrodniczych na Mokotowie. Dodatkowo służby zostaną skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa na mostach, na których gromadzącą się ludzie obserwujący rzekę.

 

Wstrzymana budowa mostu


W związku z przejściem fali, budowa mostu południowego, łączącego dzielnice Wilanów i Wawer w ciągu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy, została wstrzymana - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Jak podała GDDKiA, wykonawca budowy mostu w ciągu S2 od ubiegłego tygodnia przygotowywał się do nadejścia fali wezbraniowej. W weekend wstrzymano prace w nurcie rzeki, gdzie znajdują się trzy podpory mostu, i na obu brzegach na terenach zalewowych.

 

Małgorzata Tarnowska z biura prasowego GDDKiA podkreśliła, że zdemontowano również most pontonowy, który służył jako droga technologiczna w poprzek nurtu rzeki. Na barkach, kore są elementami tego mostu, umieszczono materiały przeniesione ze sztucznych wysp usypanych wokół podpór nurtowych. Barki zostały bezpiecznie zacumowane.

 

Z terenów zalewowych po obu brzegach Wisły w okolicy budowy przeniesiono sprzęt i kontenery zaplecza budowy. - Całość odbywała się sprawnie, zgodne z przygotowanym wcześniej planem ewakuacji - poinformowała Tarnowska.

jm/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie