"Nie zbliżajcie się do rzeki". Ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Polska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle wysłało ostrzeżenia mieszkańcom powiatów: lipskiego (woj. mazowieckie), opatowskiego (woj. świętokrzyskie), opolskiego, kraśnickiego (woj. lubelskie).

W weekend przez województwo świętokrzyskie ma przechodzić fala kulminacyjna na Wiśle, dlatego na południu regionu trwa podnoszenie wałów przeciwpowodziowych. W sobotę rano wszystkie wodowskazy na Wiśle w woj. świętokrzyskim osiągnęły stan alarmowy, dlatego w czterech powiatach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach, chodzi o gminy: Ożarów i Tarłów (pow. opatowski), Łubnice, Osiek i Połaniec (pow. staszowski), Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz i Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całości powiat buski.

 

Drobne osunięcie ziemi z korony wału

 

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Paweł Ksel powiedział, że strażacy kończą umacnianie i podwyższanie wału przeciwpowodziowego w Zawichoście (pow. sandomierski). - Czekamy na fale wezbraniową, która w Sandomierzu będzie w niedzielę koło południa. Prognoza jest taka, że woda osiągnie wysokość 712 cm, w 2014 r. była woda na wysokości 762 cm i się nie przelała przez koronę wału - zaznaczył Ksel.

 

Poinformował, że poza umacnianiem wałów przeciwpowodziowych strażacy najczęściej interweniowali przy zalanych budynkach, z których wypompowywali wodę. - Były to działania w powiecie kieleckim, pińczowskim, kazimierskim i staszowskim. Na chwilę obecną te wszystkie działania są pokończone i czekamy na falę wezbraniową na Wiśle, która aktualnie jest na terenie powiatu buskiego - przekazał rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej.

 

Dodał, że w miejscowości Oblekoń w powiecie buskim doszło do drobnego osunięcia ziemi z korony wału na odcinku 50 metrów. - Zostały tam skierowane siły i środki do zabezpieczenia i wzmocnienia tego osunięcia. Tam obecnie strażacy prowadzą działania - powiedział Ksel.

 

Premier: na bieżąco monitorowany jest stan zabezpieczeń

 

"Alarmowy stan Wisły jest obecnie przekroczony o ponad 35 cm w Sandomierzu i ponad 75 cm w Zawichoście. Żołnierze pracują nad umocnieniem wałów i naprawą uszkodzeń w gminie Połaniec oraz w miejscowości Oblekoń (gmina Pacanów). Na bieżąco monitorowany jest stan zabezpieczeń" - napisał na Twitterze premier w sobotę po południu.

 

 

Państwowa Straż Pożarna: do południa zanotowano 336 interwencji 

 

Od północy do sobotniego południa strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 336 razy. Uszkodzone zostały dwa budynki - poinformował w sobotę rzecznik Komendy Głównej PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

 

Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: małopolskim - 138, podkarpackim - 110 i w świętokrzyskim - 53.

 

Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej interweniowały w tym czasie 15 razy przy usuwaniu drzew połamanych z powodu wichury, 441 razy przy wypompowaniu wody z zagrożonych posesji i budynków oraz 17 razy w przypadku zalanych dróg. We wszystkich akcjach uczestniczyło 110 pojazdów PSP (358 osób) i 382 pojazdy OSP (1850 osób).

 

Od kilku dni w południowej Polsce z powodu intensywnych opadów deszczu dochodzi do podtopień. Zgodnie z danymi PSP od wtorku liczba interwencji związanych z burzami opadami i wiatrem wyniosła ponad 8 tys. Łącznie ewakuowano 134 osoby. W tym czasie zostało rannych trzech strażaków oraz jeden z mieszkańców województwa lubelskiego.

 

Obecnie trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego obowiązuje w województwie lubelskim i podkarpackim.

jm/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie