Zmarł Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Miał 62 lata

Polska

"Zmarł Jan Guz - przewodniczący OPZZ. Słowa otuchy i wsparcia dla rodziny i bliskich" - poinformował na Twitterze prezes ZNP Sławomir Broniarz. Guz był przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych od 2004 roku.

W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r.

 

"Odszedł człowiek wielkiego formatu. Osoba niezwykle wrażliwa społecznie, zawsze - bez względu na okoliczności - oddana sprawie pracowniczej i związkowej" - napisało w komunikacie kierownictwo OPZZ  po śmierci Jana Guza, przewodniczącego tego związku.

 

Na antenie Polsat News Jana Guza wspominali europarlamentarzysta PO Michał Boni oraz były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

- Nie raz negocjowaliśmy. Trudny partner. Chociaż mam wrażenie, że zawsze dobrze przygotowany. Umiał korzystać z analiz, ekspertów. Nie był łatwym partnerem, natomiast wiedział, o co mu chodzi. Bardzo nieustępliwy. Kiedy rysowała się szansa na porozumienie, był już otwarty - powiedział Michał Boni.

 

Z kolei Radziwiłł mówił, że jako minister zdrowia spotykał Guza wielokrotnie w Radzie Dialogu Społecznego.

 

- Człowiek o solidnym podejściu do sprawy, merytorycznym. Trudny negocjator. Wyróżniało go to, że w sposób cywilizowany można było rozmawiać o najtrudniejszych rzeczach - powiedział były minister.

 

Prezydent, premier i ministrowie wspominają Jana Guza

 

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Jana Guza - Przewodniczącego OPZZ i Członka Rady Dialogu Społecznego, ale przede wszystkim Człowieka głęboko zaangażowanego w obronę praw pracowniczych i działania na rzecz ludzi pracy. Łączę się w żalu z Rodziną i Bliskimi." - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

 

Wyrazy "najgłębszego współczucia" bliskim i współpracownikom Jana Guza złożył na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

 

"Ze smutkiem przyjęłam informację o śmierci Pana Jana Guza, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Rodzinie i najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

"Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o przedwczesnej śmierci przewodniczącego OPZZ oraz wiceprzewodniczącego RDS Jana Guza - człowieka niezwykle zaangażowanego w sprawy społeczne. Pragnę złożyć najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim" - napisała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 

Członek organizacji związkowych i autor wielu publikacji

 

Jan Guz ukończył nauki polityczne na Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie. Pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, m.in. jako zastępca komendanta hufca. Przewodniczył radzie OPZZ w województwie bialskopodlaskim.

 

W latach 1997–2004 był wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 został przewodniczącym OPZZ, 19 maja 2006 uzyskał reelekcję. Reprezentował OPZZ w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, radzie programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego, Rady Statystyki. Został wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

 

W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.

 

Był członkiem międzynarodowych organizacji związkowych: Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Międzynarodowej Konfederacja Związków Zawodowych. Był autorem wielu publikacji z zakresu polityki społecznej i gospodarczej.

zdr/luq/las/bas/ polsatnews.pl, wikipedia, PAP; Zdj. główne: Wikimedia Commons/2016-08-29_BSPC_Riga_Jan_Guz_by_Olaf_Kosinsky-11
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie