Zmarł Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Miał 62 lata
"Zmarł Jan Guz - przewodniczący OPZZ. Słowa otuchy i wsparcia dla rodziny i bliskich" - poinformował na Twitterze prezes ZNP Sławomir Broniarz. Guz był przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych od 2004 roku.
W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r.
"Odszedł człowiek wielkiego formatu. Osoba niezwykle wrażliwa społecznie, zawsze - bez względu na okoliczności - oddana sprawie pracowniczej i związkowej" - napisało w komunikacie kierownictwo OPZZ po śmierci Jana Guza, przewodniczącego tego związku.
Zmarł Jan Guz -przewodniczący OPZZ. Słowa otuchy i wsparcia dla rodziny i bliskich.
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) 24 maja 2019
Na antenie Polsat News Jana Guza wspominali europarlamentarzysta PO Michał Boni oraz były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
- Nie raz negocjowaliśmy. Trudny partner. Chociaż mam wrażenie, że zawsze dobrze przygotowany. Umiał korzystać z analiz, ekspertów. Nie był łatwym partnerem, natomiast wiedział, o co mu chodzi. Bardzo nieustępliwy. Kiedy rysowała się szansa na porozumienie, był już otwarty - powiedział Michał Boni.
Z kolei Radziwiłł mówił, że jako minister zdrowia spotykał Guza wielokrotnie w Radzie Dialogu Społecznego.
- Człowiek o solidnym podejściu do sprawy, merytorycznym. Trudny negocjator. Wyróżniało go to, że w sposób cywilizowany można było rozmawiać o najtrudniejszych rzeczach - powiedział były minister.
Prezydent, premier i ministrowie wspominają Jana Guza
"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Jana Guza - Przewodniczącego OPZZ i Członka Rady Dialogu Społecznego, ale przede wszystkim Człowieka głęboko zaangażowanego w obronę praw pracowniczych i działania na rzecz ludzi pracy. Łączę się w żalu z Rodziną i Bliskimi." - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Jana Guza - Przewodniczącego OPZZ i Członka Rady Dialogu Społecznego, ale przede wszystkim Człowieka głęboko zaangażowanego w obronę praw pracowniczych i działania na rzecz ludzi pracy. Łączę się w żalu z Rodziną i Bliskimi.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 24 maja 2019
Wyrazy "najgłębszego współczucia" bliskim i współpracownikom Jana Guza złożył na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz zawsze z zaangażowaniem reprezentował pracowników zrzeszonych w związku, będąc niejednokrotnie twardym partnerem do rozmów. Rodzinie, bliskim oraz członkom OPZZ składam wyrazy najgłębszego współczucia.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 24 maja 2019
"Ze smutkiem przyjęłam informację o śmierci Pana Jana Guza, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Rodzinie i najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ze smutkiem przyjęłam informację o śmierci Pana Jana Guza, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Rodzinie i najbliższym składam najszczersze wyrazy współczucia. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska pic.twitter.com/0lX59p30AC
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) 24 maja 2019
"Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o przedwczesnej śmierci przewodniczącego OPZZ oraz wiceprzewodniczącego RDS Jana Guza - człowieka niezwykle zaangażowanego w sprawy społeczne. Pragnę złożyć najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim" - napisała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o przedwczesnej śmierci Jana Guza, przewodniczącego OPZZ oraz wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, człowieka niezwykle zaangażowanego w sprawy społeczne. Pragnę złożyć najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim.
— Elżbieta Rafalska (@E_Rafalska) 24 maja 2019
Członek organizacji związkowych i autor wielu publikacji
Jan Guz ukończył nauki polityczne na Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie. Pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, m.in. jako zastępca komendanta hufca. Przewodniczył radzie OPZZ w województwie bialskopodlaskim.
W latach 1997–2004 był wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 został przewodniczącym OPZZ, 19 maja 2006 uzyskał reelekcję. Reprezentował OPZZ w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, radzie programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego, Rady Statystyki. Został wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.
Był członkiem międzynarodowych organizacji związkowych: Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Międzynarodowej Konfederacja Związków Zawodowych. Był autorem wielu publikacji z zakresu polityki społecznej i gospodarczej.
Czytaj więcej