Konwencje, wiece i konferencje. Zapis ostatnich godzin kampanii wyborczej

Polska
Konwencje, wiece i konferencje. Zapis ostatnich godzin kampanii wyborczej
Polsat News

Piątek był ostatnim dniem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W sobotę, w przeddzień głosowania, będzie obowiązywała cisza wyborcza. Politycy i sztaby wyborcze do ostatniej chwili przekonywały do głosowania właśnie na nich oraz apelowali do wyborców, aby 26 maja poszli do urn. Relacjonowaliśmy ostatnie godziny kampanii przed wyborami do PE.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na tym kończymy naszą relację. Dokładnie o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. 26 maja, prosto ze studio Polsat News o godzinie 19:50 rozpocznie się wieczór wyborczy "Polska Wybiera - Eurowybory 2019". Program poprowadzą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski. Transmisja wieczoru wyborczego również na portalu polsatnews.pl.

Szef PO Grzegorz Schetyna w piątek wieczorem podziękował kandydatom Koalicji Europejskiej w wyborach do PE, wolontariuszom i wszystkim, którzy byli zaangażowani w kampanię. - Zjednoczyliśmy opozycję, wysłuchaliśmy miliony Polaków, którzy prosili o to - mówił Schetyna. Idźcie na wybory - zaapelował.

- Cieszę się, że mogę wesprzeć w kampanii Jarosława Dudę. Głos na niego to głos na silnego reprezentanta regionu w Parlamencie Europejskim - mówi Grzegorz Schetyna w Jeleniej Górze.

Artur Barciś, Andrzej Chyra, Janusz Gajos, Katarzyna Herman, Agata Kulesza - to niektórzy artyści, którzy popierają Danutę Huebner.

"TAK dla NIEPODLEGŁOŚCI, NIE dla dyktatu Brukseli! TAK dla normalnej RODZINY, NIE dla tęczowych zboczeńców! TAK dla ZŁOTEGO, NIE dla euro - zawsze! TAK dla polskiej własności, NIE dla żydowskich roszczeń!" - przekonuje Robert Winnicki (Konfederacja).

 

"Prawa Kobiet to stały priorytet moich działań w polityce, także w Parlamencie Europejskim. Ufam sile i mądrości kobiet! Będę nadal walczyła o Nasze prawa!" - przekonuje Danuta Huebner.

Według badania, do urn chce pójść 49,4 proc. respondentów, ale tylko 36,6 proc. deklaruje, że na pewno pójdzie zagłosować. 

Sondaż wykonano 24 maja metodą telefoniczną na próbie liczącej 1100 osób

Według tego sondażu próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze trzy ugrupowania. Są to: Wiosna Roberta Biedronia (7,7 proc. poparcia), Kukiz'15 (5,8 proc. głosów) oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, która zdobyłaby 5,1 proc. głosów.

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w ostatnim sondażu przed ciszą wyborczą. Partia ta może liczyć na 38,1 proc. głosów, a Koalicja Europejska na 34,5 proc. - wynika z badania IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl.

Ostatnie godziny kampanii Wiosny Roberta Biedronia.

Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) zaapelował do Polaków mieszkających poza granicami Polski.

Schetyna: kolejny przystanek naszej akcji mobilizacyjnej to Zgorzelec, niedaleko stąd w 2007 roku z Donaldem Tuskiem wprowadziliśmy Polskę do strefy Schengen. Te wybory będę właśnie o tym: naszym wspólnym bezpieczeństwie i pozycji Polski w Europie.

"Następny przystanek - Zambrów! Razem z PO Zambrów wieszamy ostatnie materiały przed ciszą wyborczą. Nie zwalniamy tempa" - napisał Tomasz Frankowski na Twitterze.

- Widać, że każdy głos będzie ważny. To jest z jednej strony finisz, a z drugiej początek. Początek marszu na jesień. Na jesień szansa na zwycięstwo, na pokonanie rządzących, na stworzenie nowej, lepszej Polski, w której będziemy w stanie wdrożyć program dot. zdrowia, rolnictwa, przedsiębiorców, wszystko to możemy stworzyć tylko dlatego, że państwo dadzą nam swój głos. Dlatego apeluję do wszystkich o mobilizację – mówiła w Zgorzelcu na ostatniej konferencji w kampanii wyborczej przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Barbara Nowacka: 26 maja to będzie dzień wielkiego wyboru. Czy Polska podąża w kierunku demokracji, otwartości, przyjaznego państwa, czy zmierzamy w kierunku autorytaryzmu.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Apeluję do wszystkich, by poszli na wybory; wybory do Parlamentu Europejskiego są naprawdę ważne, trzeba iść i głosować, oczywiście na listę nr 4, Prawo i Sprawiedliwość - mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W żadnym razie nie będziemy przyjmować waluty euro, dopóki nie uzyskamy poziomu rozwoju gospodarczego co najmniej zbliżonego do Niemiec; nie będziemy wchodzić dla czyichś niepolskich interesów, do strefy stagnacji i ogromnego ryzyka - powiedział w piątek w TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Polexit oznacza wejście pod but Moskwy w sekundę - podkreślił w "Wydarzeniach i Opiniach" Paweł Kukiz. Jego zdaniem Europa potrzebuje reformy. Dodał, że na dziś wystarczy jeden europoseł Kukiz'15, aby w PE udało się utworzyć frakcję reformatorską.

- Zdradzę tajemnicę: bardzo mocno się zastanawiam, czy czasem nie zmienię nazwy klubu parlamentarnego po tych wyborach na "Kukiz Demokracja Bezpośrednia" - mówił w "Wydarzeniach i Opiniach" Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. - Od nazwiska chętnie bym uciekł, chyba że zostawimy je jako skrót: Koniec Układu Korupcji i Złodziejstwa - dodawał polityk i muzyk. 

O 19:15 "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News. Gośćmi Piotra Witwickiego będą: Paweł Kukiz, Michał Boni i Konstanty Razdziwiłł. Transmisja na polsatnews.pl

- Tolerancja tak, natomiast w żadnym wypadku nie afirmacja - oświadczył prezes PiS.

- Małżeństwo, jakiś związek przez państwo uznawany innego typu niż małżeństwo, a już nie mówiąc o adopcji dzieci - to jest afirmacja. Przy adopcji dzieci to trzeba mówić, że to jest krzywdzenie dzieci, normalne krzywdzenie dzieci. Dzieci powinny mieć rodziców normalnych, naturalnych, matkę i ojca. Jeżeli ich nie ma to ci, którzy adoptują też muszą być normalną rodziną, normalnym małżeństwem - związkiem kobiety mężczyzny - wskazał Kaczyński.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

- Większość Polaków odrzuca inne związki niż małżeństwo i adopcję przez nie dzieci, i uczynimy wszystko w najbliższych latach żeby ta większość rosła - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Telewizji Trwam.

Ewa Kopacz, "jedynka" na wielkopolskiej liście KE, podkreśliła w Lesznie, że wierzy, iż Wielkopolska będzie liderem frekwencji w niedzielnych wyborach. - Wierzę też, że polskie kobiety, tak jak dały o sobie znać w wyborach samorządowych - tym razem również zdecydują o wyniku tych wyborów. Polskie kobiety, które nie chcą, żeby ich sumienia były zastępowane Kodeksem karnym. To są te kobiety, które zabiorą swoich mężów, swoje dorosłe dzieci i pójdą 26 do wyborów - mówiła była premier.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

- (Obecne wybory do PE) różnią się tym, że UE przeżywa kryzys. To jest brexit, to są kłopoty gospodarcze, imigranci, wstrząsy społeczne choćby we Francji. W związku z tym jest możliwość, że skład PE będzie nieco inny niż dotychczas i co za tym idzie, będzie można inaczej ukształtować większość. (...) Jest taka szansa i jest to ogromna różnica z tym co było przedtem, bo przedtem - trzeba sobie jasno powiedzieć - takiej szansy nie było - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Telewizji Trwam.

Według Kaczyńskiego, wcześniej "był trwały układ w PE i ci wszyscy, którzy uważali, że w Unii trzeba coś zmienić, byli poza tym układem".

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Według Władysława Kosiniaka-Kamysza, najważniejszą rzeczą, o którą będą zabiegać europosłowie PSL w Parlamencie Europejskim to przesunięcie "pozycji Polski z marginesu, na którym dzisiaj się znajduje, do centrum zarządzania Europą, do głównego stołu, gdzie rozdaje się karty".

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wspiera z kolei posłankę Katarzynę Mrzygłocką, która startuje z list Koalicji na Dolnym Śląsku.

Lider Platformy udzielił także poparcia senatorowi Jarosławowi Dudzie (PO), który startuje z drugiego miejsca z listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE w okręgu dolnośląsko-opolskim.

- Kwestia onkologii i europejskiego projektu walki z rakiem jest i będzie dla nas priorytetowa - zadeklarował w piątek we Wrocławiu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że polska ochrona zdrowia potrzebuje inwestycji i europejskich środków.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Jean-Frédéric Poisson, nasz francuski kolega, polityk, ale i wybitny pisarz polityczny, wspiera moją kampanię" - napisał Marek Jurek, który do europarlamentu kandyduje z list Kukiz'15.

"To po stronie Koalicji Europejskiej są osoby, które 30 lat temu przywróciły Polsce wolność, 20 lat temu wprowadziły Polskę do NATO, a 5 lat później do Unii Europejskiej" - przekonuje Kornelia Wróblewska (KE).

"Idziemy łeb w łeb (...) ratuje nas tylko mobilizacja i masowy udział (w wyborach - red.), także mniejszych miast i wsi" - przekonuje na Twitterze Krystyna Pawłowicz (PiS).

"Obrońmy swe zdobycze Dobrej Zmiany: 500+, 300+, wiek emerytalny, nasz majątek" - dodaje.

Wiceprzewodnicząca ludowców startuje z drugiego miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu olsztyńskim.

Urszula Pasławska (również PSL) podziękowała z kolei za "życzliwość, za wszystkie uwagi, cenne rady i piękne chwile".

Rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak namawia z kolei do głosowania na Władysława Teofila Bartoszewskiego, który startuje z 10. miejsce na liści Koalicji Europejskiej w Warszawie.

Skrzydlewska była już europosłanką w latach 2009-2014. Od pięciu lat sprawuje mandat radnej sejmiku łódzkiego.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska udzieliła poparcia radnej PO Joannie Skrzydlewskiej.

"Kochani, mam do Was trzy prośby. Idźcie na wybory, bo trzeba, wybierzcie Koalicję Europejską, bo warto i głosujcie na Joannę Skrzydlewską, bo to najlepszy wybór dla Łodzi i naszego regionu" - napisała na Twitterze.

Arłukowicz podkreślił, że podczas kampanii powstał sześciopunktowy "Plan Arłukowicza", którego realizacją - jak zaznaczył - chciałby się zająć w PE. W planie mowa jest m.in. o "dostępności do nowoczesnych metod leczenia w kontekście wprowadzenia przepisów, które uniemożliwiałyby utrudnianie wprowadzenia procedur medycznych ze względu na ideologię". Arłukowicz powiedział, że ma na myśli "in vitro". Zaznaczył, że to on przekonał partnerów koalicyjnych, by do całościowego programu KE, z którym ta idzie do PE, wprowadzony został zapis dotyczący pakietu onkologicznego, który w UE miałby działać na podobieństwo tego, który funkcjonuje w Polsce.

"To kluczowe, by Polki i Polacy zdecydowali przy urnie wyborczej, czy będziemy Polską w Europie przyjaznej czy Polską, która z Europą walczy" - mówił w piątek w Koszalinie poseł Bartosz Arłukowicz, "dwójka" na liście KE do Parlamentu Europejskiego w okręgu 13.

"W Europarlamencie przygotowania do wieczoru wyborczego idą pełną parą: ponad 1400 akredytowanych dziennikarzy, ekipy z ponad 60 stacji telewizyjnych, 110 stanowisk kamerowych, kilometry kabli i sala plenarna zamieniona w newsroom" - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

Gośćmi Agnieszki Gozdyry w drugiej części programu będą: Izabela Leszczyna (PO), Tadeusz Cymański (Solidarna Polska, klub PiS), Marcin Ociepa (wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Porozumienie) oraz Dorota Olko (Partia Razem).

Z kolei o godz. 20 "Polityka na Ostro" i rozmowa z liderem Wiosny Robertem Biedroniem.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

O godz. 19:15 "Wydarzenia i Opinie". Gośćmi Piotra Witwickiego będą: Paweł Kukiz (Kukiz'15), Michał Boni (Koalicja Europejska) oraz Konstanty Radziwiłł (PiS). Transmisja na polsatnews.pl.

Zapraszamy również do oglądania programów na antenie Polsat News. Gościem Grzegorza Jankowskiego w "Punkcie widzenia" (18:00) będzie m.in. były szef MSZ i kandydat PiS w okręgu łódzkim Witold Waszczykowski.

Na godz. 20 zaplanowano podsumowanie kampanii Koalicji Europejskiej. W konwencji w Zgorzelcu mają wziąć udział m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

Liczba wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania świadczy o tym, że zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego jest większe niż 5 czy 10 lat temu - poinformował w piątek p.o. szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

Jak dodał, w wyborach do PE zostanie wybranych 52 posłów, jednak 51 posłów obejmie urząd do czasu, gdy Wielka Brytania zdecyduje się definitywnie opuścić UE.

Politycy i sztaby wyborcze do ostatniej chwili mają zamiar przekonywać do głosowania właśnie na nich oraz apelować do wyborców, aby 26 maja poszli do urn.

Za 7 godzin rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie