Schetyna: osoby niepełnosprawne chcą podmiotowego traktowania

Polska
Schetyna: osoby niepełnosprawne chcą podmiotowego traktowania
Polsat News

To nie chodzi tylko o pieniądze, osoby niepełnosprawne chcą normalnego, przyzwoitego życia, podmiotowego traktowania, chcą szacunku i to im się po prostu należy - powiedział w czwartek w Gdańsku przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Lider PO wraz z pomorskimi kandydatami Koalicji Europejskiej do europarlamentu odwiedził osoby niepełnosprawne w ośrodku w Gdańsku prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

"Najważniejsze w relacjach z osobami niepełnosprawnymi są godność i szacunek"

 

- Dziś o g. 12 protest w Warszawie. Osoby z niepełnosprawnościami i rodzice protestują i proszą o godne życie, o szacunek i podmiotowe traktowanie. Jesteśmy w Gdańsku, mieście symbolicznym. Mieście, które jest historią Solidarności, Platformy Obywatelskiej i Polski. W mieście, gdzie wypada się zastanowić, posłuchać, popatrzeć i wyciągnąć wnioski. Widzieliśmy protest osób z niepełnosprawnościami w Sejmie, widzieliśmy, jak byli traktowani przez obecny rząd, ministrów, posłów rządzącej partii - mówił Schetyna na konferencji prasowej.

 

Podkreślił, że najważniejsze w relacjach z osobami niepełnosprawnymi są "godność i szacunek".

 

- One chcą normalnego, przyzwoitego życia, podmiotowego traktowania, chcą szacunku i to im się po prostu należy. I uważam, że musimy jako przedstawiciele państwa polskiego potrafić napisać scenariusz poprawy ich życia (…) Dzisiaj to widzieliśmy. Chciałbym, żeby to była wielka lekcja dla tych wszystkich, którzy tego nie czują, którzy uważają, że traktować dobrze, godnie osoby z niepełnosprawnościami można i trzeba tylko w kampanii wyborczej - dodał.

 

Zdaniem Schetyny, w tej sprawie nie chodzi tylko o "pieniądze i obietnice wyborcze", ale "elementarny szacunek i wiarygodność".

- Politycy muszą być wiarygodni w rozwiązywaniu tych problemów. Dzisiaj to jest też nasze wielkie zobowiązanie we współpracy z samorządami wojewódzkimi, miejskimi. Jesteśmy w stanie ulżyć doli tych osób. To kwestia pieniędzy europejskich, to kwestia tego, o co walczymy dzisiaj o większy budżet z Unii Europejskiej dla Polski. O te następne pieniądze, które będziemy w stanie wynegocjować po zbliżających się wyborach. I wierzę, że to jest możliwe. Jeżeli dedykować te pieniądze komuś, kto ich najbardziej potrzebuje, to na pewno osobom z niepełnosprawnościami i samorządom, które w najlepszy sposób są w stanie tym ludziom potrzebującym pomóc - zaznaczył szef PO.

 

Protest niepełnosprawnych

 

W czwartek w Warszawie odbędzie się protest osób niepełnosprawnych. Protestujący o godz. 12.00 spotkają się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie zostanie odczytany list do prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie protest przeniesie się przed kancelarię premiera, skąd zgromadzeni przejdą przed Sejm.

 

W niedzielę na konwencji regionalnej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych kilku miesiącach osoby niepełnosprawne powyżej 18. roku życia, które są całkowicie niezdolne do samodzielności, otrzymają comiesięczny, stały dodatek w wysokości 500 zł. Premier jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.(

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie