Premier w Polsat News: koncentrujemy się na tym, by ratować życie ludzi

Polska

- Sytuacja jest cały czas bardzo niepewna. Według najnowszych danych IMGW nadal może silnie padać. To oznacza, że rzeki z gór będą zrzucały coraz więcej wody, która ostatecznie spłynie do Wisły i może nastąpić tzw. cofka - ostrzegał na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki, który na południu Polski koordynuje prace służb. - Koncentrujemy się na tym, by ratować życie ludzi - dodał.

Południe Polski walczy z ulewnymi deszczami, które dramatycznie podniosły stan rzek. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

 

- Różnie tereny mogą być zalane. Zarówno zachodnia część Podkarpacia, jak i wschodnia Małopolski - powiedział szef rządu. Wymieniając przykłady zagrożonych terenów, wskazał okolice Dąbrowy Tarnowskiej, całego powiatu tarnowskiego czy mieleckiego.

 

- Cały czas skupiamy się na koordynacji prac służb: państwowej i ochotniczej straży pożarnej, wojska, policji. Wszyscy starają się pomagać, docierać tam, gdzie trzeba ratować ludzi i dobytek - przekazał. 

 

"Gwarantujemy z budżetu klęsk żywiołowych szybkie dostarczenie pieniędzy"

 

- Koncentrujemy się na tym, by ratować życie ludzi, ich bezpieczeństwo. Wiele osób zostało ewakuowanych. Tym, którzy nie mogli znaleźć schronienia u rodzin, znajomych, udzielana jest pomoc. Najważniejsza jest dobra koordynacja pracy służb - zapewnił premier. 

  

Premier dwa dni temu zaapelował do firm ubezpieczeniowych, by bez zbędnej zwłoki wypłacały odszkodowania poszkodowanym. Na antenie Polsat News przyznał, że stanęły one na wysokości zadania. - Ale również my gwarantujemy z budżetu klęsk żywiołowych szybkie dostarczenie pieniędzy do gmin, by pomóc ludziom. Za chwilę trzeba będzie usuwać skutki tego kataklizmu - podkreślił.

 

Szef rządu dodał, że w pomoc poszkodowanym zaangażowały się również firmy energetyczne, które przywracają prąd gospodarstwom domowym.

 

"Dziękuję za dobrą koordynację i za ochronę życia"

 

Premier podczas spotkania sztabu kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie podziękował za pracę wszystkich służb.

 

- To naprawdę było dzisiaj bardzo ważne, żeby zapobiegać potencjalnym szkodom, a tam gdzie one już wystąpiły, żeby likwidować skutki tych szkód - mówił Morawiecki na wieczornym spotkaniu.

 

Podkreślił bardzo dobrą współpracę z samorządowcami.

 

"Spotykaliśmy się z wieloma mieszkańcami, którzy byli w trudnej sytuacji. Staramy się pomagać, ta pomoc sąsiedzka też jest bardzo widoczna. Chciałem w tym momencie bardzo wszystkim podziękować" - mówił Mateusz Morawiecki.

 

"Spotkanie sztabu na 9"

 

Podkreślił bardzo dobrą koordynację pracy służb. - Dziękuję za bardzo dobrą koordynację, za ochronę życia, dobytku i mienia. Te starania musimy kontynuować - powiedział.

 

KPRM we wpisach na Twitterze przytoczyła też inne wypowiedzi szefa rządu ze spotkania sztabu. - Zapraszam jutro na godzinę 9 na spotkanie sztabu wszystkich państwa, wszystkich wojewodów - wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy - mówił szef rządu.

 

 

Natomiast Morawiecki na swoim twitterowym koncie napisał: "Jesteśmy już po sztabie kryzysowym z udziałem ministrów, wojewodów oraz służb, znamy także prognozy pogody na najbliższe godziny".

 

"Pozostajemy cały czas w pogotowiu, monitorując sytuację i przygotowując się na ewentualną drugą falę powodziową" - dodał premier.

ml/luq/bas/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie