Timmermans: jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE

Polska
Timmermans: jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE
PAP/Marcin Obara

Jeśli chcecie Polski, która przewodzi w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady Unii Europejskiej i działajcie zgodnie z nimi - mówił w środę w Warszawie wiceszef KE Frans Timmermans. Dodał, że jedną z fundamentalnych zasad UE jest niezależność sądów.

Timmermans przebywa w Warszawie od wtorku. W środę na wspólnej konferencji prasowej z liderem Wiosny Robertem Biedroniem mówił, że w ciągu swojego pobytu może zobaczyć, że prawie wszystkie partie biorące udział w eurowyborach są "za Europą".

 

- Ale jeśli jesteś za Europą, musisz też popierać europejskie wartości. Jedną z fundamentalnych zasad w Europie jest respektowanie trójpodziału władz. Jedną z podstawowych zasad jest respektowanie niezależności systemu sądownictwa - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej.

 

"Wielki przyjaciel Polski"

 

Jak dodał, Polska ma długą i smutną historię "stanowisk sędziowskich obsadzanych na podstawie telefonu z centrali partyjnej".

 

- Nie chcemy się cofać do tej historii. Jeśli jesteś proeuropejski, musisz zaakceptować wszystkie zobowiązania, które Traktaty nakładają na ciebie. A jednym z fundamentalnych zobowiązań jest niezależność sądów, niezależność systemu sprawiedliwości - podkreślił Timmermans.

 

Zapewnił, że jako "wielki przyjaciel Polski", chce aby Polska była liderem w Europie, aby Polacy byli jednym z narodów, które determinują przyszłość UE.

 

- Ale nie możesz być liderem, jeśli zostajesz na marginesie, nie możesz przewodzić, jeśli jesteś w nieustającej debacie z innymi krajami UE w kwestii praworządności - oświadczył wiceszef KE.

 

Zaapelował do wszystkich sił politycznych w Polsce: "Jeśli chcecie Polski, która pełni przewodnią rolę w Europie, jeśli chcecie być w sercu Europy, zaakceptujcie zasady UE, przyjmijcie je i działajcie zgodnie z nimi".

 

Timmermans zapowiedział też, że będzie "kontynuował walkę, aby zapewnić - także dla Polski - że system sprawiedliwości pozostanie niezależny".

 

- Będziemy to kontynuować, bo to ważne dla każdego polskiego obywatela, aby być pewnym, że sędzia, z którym może się spotykać, jest niezależny i orzeka na podstawie prawa a nie politycznego interesu - powiedział.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie