Nadzwyczajne spotkanie Episkopatu. "Jestem przekonany, że dziś zapadną jakieś decyzje"

Polska

Rozpoczęły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówią dalsze działanie Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

- Jestem przekonany, że dziś zapadną jakieś decyzje - powiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Żak, przed rozpoczęciem obrad.

 

- Nie jestem rzecznikiem ani uczestnikiem Rady Stałej. Jestem doradcą. I będę doradzał, żeby było naprawdę dobrze dla ofiar, dla wszystkich, którzy tutaj są po sprawiedliwość i po uczciwość - zapewnił.

 

Dziennikarze pytali także o instrukcję ws. ochrony osób małoletnich wydaną przez papieża Jana Pawła II. Zdaniem o. Żaka "ona była i jest stosowana, z tym, że pewnie z różną empatią i różnymi skutkami".

 

- Żeby było naprawdę dobrze, te środki są już znane i państwu i mnie, także nie ma tej chwili specjalnej potrzeby ukonkretyzowania czegokolwiek - ocenił.

 

"Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu"

 

- Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać - powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przed rozpoczęciem obrad.

 

Zapytany, co zrobił w tej sprawie na terenie podległej mu archidiecezji łódzkiej, hierarcha odpowiedział, że przed jego przyjściem do Łodzi "te rzeczy były już poustawiane".

 

- Jest bardzo sensowny człowiek, który jest człowiekiem pierwszego kontaktu (delegatem - PAP), jest drugi, który odpowiada za kontakt w wymiarze duchowym, jeśli ktoś potrzebuje takiej pomocy, także psychologicznej. Więc jeśli chodzi o instytucje, to ja na ich brak nie narzekam - wyjaśnił.

 

Dodał, że w ostatnim czasie wszyscy ludzie zatrudnieni przez Kościół otrzymali dokument "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" opracowane przez archidiecezję. - Mają tydzień na podpisanie deklaracji, że będą ich przestrzegać. Pierwsze deklaracje podpisali wszyscy biskupi - zastrzegł.

 

Abp Ryś poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące tego typu spraw. - Chodzi o osoby małoletnie - wyjaśnił.

 

- Jestem cały czas w kontakcie z tym księdzem, który odpowiada za kontakt. Ale nie ma więcej zgłoszeń w ostatnim czasie - poinformował.

 

Szkolenie dla arcybiskupów

 

W środę odbędzie się również kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów (w ramach Kościoła katolickiego w Polsce jest 14 metropolii rzymsko-katolickich oraz jedna greckokatolicka), którego tematem będzie wdrażanie w życie zasad wprowadzanych przez list apostolski motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) opublikowany przez Stolicę Apostolską 9 maja.

 

W dokumencie papież ogłosił nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań. Jego normy obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od 1 czerwca 2018.

 

Po zakończeniu obrad Rady Stałej o godz. 16:30 planowany jest briefing dla mediów.

 

Skład rady

 

Rada Stała ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

 

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą z urzędu: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Z wyboru w Radzie Stałej jest sześciu biskupów diecezjalnych: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W skład Rady wchodzi też dwóch biskupów pomocniczych. Są to: bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

las/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie