Rosja: wszyscy dziennikarze działu polityki "Kommiersanta" chcą odejść z redakcji

Świat
Rosja: wszyscy dziennikarze działu polityki "Kommiersanta" chcą odejść z redakcji
Pixabay.com/ Pexels

Kierownictwo rosyjskiego dziennika "Kommiersant" ma we wtorek przedyskutować sytuację w redakcji, w której wszyscy dziennikarze działu polityki napisali podania o zwolnienie. Powodem ich kroku jest decyzja akcjonariuszy o zwolnieniu dwóch korespondentów gazety.

Kryzys w "Kommiersancie" rozwijał się stopniowo od poniedziałku, gdy ogłoszono, że z redakcji musieli odejść dwaj dziennikarze: korespondent specjalny Iwan Safronow i redaktor Maksim Iwanow. Powodem ich zwolnienia był - według samych zwolnionych - artykuł o możliwym odwołaniu Walentiny Matwijenko ze stanowiska szefowej wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji.

 

Niektórzy pracowali od początku lat 90.

 

Media podawały, że zwolnienia dziennikarzy zażądał właściciel dziennika, oligarcha Aliszer Usmanow. Natomiast rzecznik biznesmena zapewnił, że Usmanow o zwolnieniu korespondentów dowiedział się z mediów i że jako akcjonariusz nie ingeruje w politykę redakcyjną.

 

Redaktor naczelny i prezes zarządu "Kommiersanta" zarzucili Safronowowi i Iwanowowi naruszenie standardów redakcyjnych. Natomiast pracownicy redakcji ogłosili, że akcjonariusze "niszczą jedno z najlepszych mediów w Rosji". Takie stwierdzenie znalazło się w oświadczeniu dziennikarzy "Kommiersanta", opublikowanym w poniedziałek wieczorem przez niezależne radio Echo Moskwy.

 

Zastępca redaktora naczelnego Gleb Czerkasow poinformował na swoim profilu na Facebooku, że dziennikarze działu polityki napisali podania o zwolnienie. Niektórzy z nich pracowali w "Kommiersancie" od początku lat 90. O swoim odejściu poinformował także sam Czerkasow.

 

Sprawa Matwijenko 

 

Sporny artykuł o możliwym przejściu Matwijenko na inne stanowisko pojawił się w "Kommiersancie" 17 kwietnia. Autorzy powoływali się na źródła w strukturach państwowych. W materiale mowa była o tym, że Matwijenko może stanąć na czele Funduszu Emerytalnego Rosji. Kandydatem na jej następcę w Radzie Federacji miał być - według autorów artykułu - Siergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). W przeszłości był on przewodniczącym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej.

 

Do odejścia Matwijenko nie doszło; Kreml zapewnił, że sprawa ta nie jest omawiana w administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina.

 

Tego samego dnia, gdy "Kommiersant" opublikował swój artykuł, niezależna telewizja Dożd podała, że na Kremlu toczą się dyskusje o możliwym odejściu Matwijenko.

 

Szefowa Rady Federacji z racji urzędu należy formalnie do "pierwszego garnituru" rosyjskich polityków. Matwijenko piastuje ten urząd od 2011 roku i jest pierwszą w Rosji kobietą na czele wyższej izby parlamentu.

 

Wcześniej, od 2003 roku, Matwijenko była gubernatorem Petersburga. W drugiej połowie lat 90. była wicepremierem Rosji, a następnie pełnomocnym przedstawicielem prezydenta FR w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym. W latach 1991-98 pracowała w MSZ Rosji; była m.in. ambasadorem na Malcie i w Grecji.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie