Putin: Rosja chciałaby odnowić relacje z USA, liczy, że są na to warunki

Świat
Putin: Rosja chciałaby odnowić relacje z USA, liczy, że są na to warunki
PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV/ POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek na spotkaniu w Soczi z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo, że Moskwa chciałaby odnowienia relacji z Waszyngtonem. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że powstają obecnie warunki, które są do tego potrzebne.

Putin wspomniał, że niedawno rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem i - jak mówił - odniósł wrażenie, że prezydent USA nastawiony jest na "odnowienie kontaktów" z Rosją.

 

- My ze swojej strony niejednokrotnie mówiliśmy o tym, że też chcielibyśmy odnowienia stosunków w pełnym zakresie. Mam nadzieję, że teraz tworzone są niezbędne do tego warunki - oświadczył.

 

Putin zapewnił, że ze strony rosyjskiej "nie było żadnej ingerencji na szczeblu państwowym" w wybory w Stanach Zjednoczonych. Wyraził ocenę, że ustalenia amerykańskiego specjalnego prokuratora Robera Muellera potwierdziły "brak wszelkich śladów i wszelkiej zmowy pomiędzy Rosją i obecną administracją" w Waszyngtonie.

 

"Stabilność na światowych rynkach energetycznych"

 

Gospodarz Kremla wśród zbieżnych punktów pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem wymienił utrzymanie stabilności strategicznej, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia, rozwiązanie kryzysów regionalnych, walkę z przestępczością zorganizowaną, problemy ekologii i ubóstwa, a także kwestie gospodarcze.

 

Zauważył, że Stany Zjednoczone "stają się i już się stały największym producentem ropy naftowej" i dodał, że z tego względu USA i Rosja "mają o czym rozmawiać z punktu widzenia stabilności na światowych rynkach energetycznych". Ocenił, że nie jest to jedyny spośród kierunków możliwej współpracy gospodarczej Rosji i USA. - Mam nadzieję, że to wszystko będzie tematem dyskusji - oznajmił.

 

"Rozmowy takie, by zyskał świat"

 

Pompeo ocenił, że Rosja i USA mają "wspólne interesy" i istnieją kwestie, w których mogą współpracować. Wyjaśnił, że Trump polecił mu, aby do Rosji przyjechał właśnie z takim przesłaniem i "rozmawiał o jakichś ideach i projektach". Jako możliwe sfery współpracy pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem sekretarz stanu wskazał dialog strategiczny, uregulowanie sytuacji wokół Korei Północnej i w Afganistanie. - Mam nadzieję, że zdołamy o tym porozmawiać, tak aby zyskał na tym cały świat - powiedział Pompeo.

 

Przed spotkaniem z prezydentem Rosji Pompeo, który składa w tym kraju pierwszą wizytę, rozmawiał w Soczi z ministrem spraw zagranicznych Siegiejem Ławrowem. Szef MSZ był wśród przedstawicieli Rosji, którzy towarzyszyli Putinowi na rozmowach z sekretarzem stanu. W spotkaniu uczestniczyli także: doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow i szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin.

 

Było to pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu od czasu ogłoszenia w USA ustaleń raportu prokuratora Muellera na temat domniemanych związków członków sztabu wyborczego Trumpa z Rosją. Odbyło się ono również krótko po publicznej wypowiedzi Trumpa o tym, że chciałby przeprowadzić rozmowy z Putinem podczas szczytu G20 w japońskiej Osace w czerwcu. Ławrow powiedział we wtorek w rozmowach z Pompeo, że "jeśli taka propozycja nadejdzie oficjalnie", to Rosja "zareaguje pozytywnie".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie