Nadal ograł Djokovica w finale turnieju w Rzymie. Niespotykany wynik

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Rozstawiony z numerem drugim Hiszpan Rafael Nadal pokonał lidera rankingu tenisistów Serba Novaka Djokovica 6:0, 4:6, 6:1 w finale turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Po raz pierwszy w 54 pojedynkach tych zawodników jeden z nich wygrał set do zera.

Nadal dokonał tego w pierwszej odsłonie, która nie była dla niego tak łatwa, jak wskazywałby wynik. Dowodem może być fakt, że set trwał ponad 40 minut. Choć przy swoim serwie Hiszpan dość szybko pozbawiał rywala złudzeń, przy podaniu Serba walka trwała znacznie dłużej. Nadal wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów.

W drugiej partii pojedynek był znacznie bardziej wyrównany. Tym razem po 40 minutach był remis 4:4 i nic nie było jeszcze przesądzone. Później Djokovic objął prowadzenie przy własnym podaniu, a następnie pierwszy raz tego popołudnia przełamał Hiszpana i wyrównał stan rywalizacji na 1:1.

W ostatnim secie warunki znów dyktował Nadal, który wywalczył 81. tytuł w imprezie ATP w karierze. W historii rywalizacji tych dwóch z najlepszych tenisistów na świecie lepszy bilans ma wciąż Djokovic: 28-26.

W imprezie na kortach ziemnych w Rzymie (pula nagród 5,2 mln euro) startował też Hubert Hurkacz. Wrocławianin odpadł w eliminacjach singla. Z kolei w półfinale gry podwójnej porażkę ponieśli Łukasz Kubot i Brazylijczyk Marcelo Melo.