Setki atrakcji podczas szesnastej edycji Warszawskiej Nocy Muzeów

Kultura
Setki atrakcji podczas szesnastej edycji Warszawskiej Nocy Muzeów
Miasto Stołeczne Warszawa

Swoje podwoje otworzyły dla zwiedzających miejsca zazwyczaj trudno dostępne: Pałac Prezydencki, Kancelaria Premiera, Sejm i Senat. Wiele atrakcji przygotowały stołeczne muzea, archiwa, teatry, galerie i inne instytucje - nie tylko kulturalne. Dzięki wydłużeniu godzin otwarcia zwiedzać będzie można do późnych godzin nocnych.

Tegoroczna Noc Muzeów jest już szesnastą organizowaną w Warszawie. W pierwszej wzięło udział tylko 11 placówek muzealnych, w tegorocznej uczestniczy około 260 instytucji.

 

Uroczyste otwarcie Nocy Muzeów w Warszawie odbyło się w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W uroczystości udział weźmie szef resortu Piotr Gliński. Motywem przewodnim Nocy Muzeów jest 30. rocznica wyborów z 1989 r. Z tej okazji niektóre placówki przygotowały program nawiązujący do tego wydarzenia. Archiwum Państwowe przygotowało wystawę filmów, zdjęć i innych archiwaliów, Państwowe Muzeum Etnograficzne - wystawę poświęconą muzyce tego okresu, a Muzeum Drukarstwa pokaże urządzenia, które służyły do drukowania ulotek konspiracyjnych.

 

Chętni zwiedzą Sejm i Senat

 

Goście zwiedzali Kancelarię Premiera, udostępniono m.in. salę im. Frycza Modrzewskiego, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Wizyta obejmowała możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotelu premiera i zajrzenia do gabinetu, gdzie na co dzień pracuje szef rządu. Otwarty dla zwiedzających był również Pałac Prezydencki oraz Belweder.

 

W Nocy Muzeów bierze udział również Sejm, który zaprosił chętnych na nocny spacer po swojej siedzibie. Zwiedzić będzie można hall główny, galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salą Kolumnową, a także kuluary. Swoje podwoje otworzyl również Senat. Udostępnione będą sala posiedzeń plenarnych, foyer oraz sale konferencyjne, gdzie znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby - Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

 

Gości zaprosiło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedna z nielicznych okazji do zwiedzenia zabytkowych wnętrz Pałacu Potockich-Czartoryskich, gdzie obecnie mieści się m.in. gabinet wicepremiera, ministra kultury.

 

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaprezentowana została także wystawa, na której znalazły się m.in. unikatowe, ręcznie wykonane kostiumy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zaplanowano również koncerty muzyki poważnej.

 

Prezentacja dzieł utraconych w Łazienkach

 

Minister kultury jest także współorganizatorem jubileuszowego 10. projektu Muzeum Utracone. W tym roku zostanie zaprezentowany najnowszy film "Pamięć jest kluczem". Przedstawiono w nim zarówno dzieła utracone, jak i te, które ministerstwu udało się odzyskać w ciągu kilku ostatnich lat. Pokaz filmu odbędzie się w Łazienkach Królewskich.

 

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział bierze też Naczelny Sąd Administracyjny. Zwiedzający mogli zapoznać się z siedmioma wystawami tematycznymi, skupionymi wokół m.in. historii sądownictwa i stolicy. W przygotowanym przez NSA programie znalazła się też m.in. symulacja rozpraw sądowych, historyczne i plastyczne zabawy dla dzieci, rodzinna gra sądowa oraz pokaz służby policji sądowej.

 

Jak co roku w imprezie uczestniczyło cieszące się dużą popularnością wśród zwiedzających Muzeum Narodowe, które tym razem oprócz ekspozycji stałych i czasowych zaprezentuje "muzealną kuchnię", czyli pracownie i magazyny.

 

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dla gości przygotowano m.in. pokaz rekonstrukcyjny przybliżający zastosowanie tkanin nie tylko w ubiorze dworskim czy szatach liturgicznych, lecz także w wystroju wnętrz. Odbędą się również warsztaty, podczas których najmłodsi dowiedzą się, że dawniej w Wilanowie znajdował się folwark, w którym żyły różne zwierzęta i uprawiano ogrody warzywno-owocowe.

 

Gra dla reporterów powstańczej Warszawy

 

Muzeum Powstania Warszawskiego na Noc Muzeów przygotowało m.in. grę terenową poświęconą artystom w Powstaniu. Uczestnicy wcielić się mogli w reporterów walczącej Warszawy, aby dowiedzieć się, jak wyglądały powstańcze koncerty. Do zwiedzania udostępniona została prężnie działająca pracownia fotograficzną.

 

Będzie także możliwość zwiedzania poruszającej wystawy przygotowanej przez Muzeum. Ekspozycja "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954" znajduje się w piwnicach budynku przy ul. Koszykowej, gdzie od 1945 r. działał areszt służby bezpieczeństwa.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej przy al. Szucha, jak co roku, udostępni gabinet ministra, a przewodnicy opowiedzą o historii tego gmachu. Swoje korytarze otworzy również, sąsiadujące z MEN, Mauzoleum Walk i Męczeństwa Oddział Muzeum Niepodległości.

 

Zwiedzający będą mogli wziąć udział prezentacji historyczno-edukacyjnej na dziedzińcu MEN przygotowanej przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Warszawy 1939-1945 - m.in. zostanie odtworzony przewóz oraz przesłuchania więźniów w katowni Gestapo. Przewidziane są trzy inscenizacje. Pierwsza - ok. godz. 20:00.

 

Ptasie mleczko, smogowóz i kopuła świątyni

 

Głównym bohaterem Nocy Muzeów w Fabryce Czekolady E. Wedel będzie Ptasie Mleczko. Goście poznają jego historię, odkryją tajemnice powstawania czekolady i zobaczą czekoladowe rzeźby. Warszawska Stacja Filtrów, zespół zabytków architektury przemysłowej także otwiera w sobotę swoje podwoje. Zobaczyć będzie można m.in. wieżę ciśnień i wypełniony wodą tzw. filtr powolny z 1886 r.

 

Odwiedzić będzie można również siedzibę stołecznej Straży Miejskiej na Woli, a tam m.in. smogowóz, czyli mobilne laboratorium wykorzystywane do wykonywania pomiarów zanieczyszczenia wody i powietrza. Będzie można także obejrzeć dron, którego używaja strażnicy oraz sprzęt używany podczas interwencji przez Eko Patrol - jednostkę wyspecjalizowaną w pomocy zwierzętom.

 

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oprócz zwiedzania aranżowanej właśnie ekspozycji placówki pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, goście Nocy Muzeów będą mogli wziąć udział w warsztatach muzealnych dla rodzin i w przyjęciu urodzinowym na cześć Jana Pawła II, patrona Muzeum. Atrakcją wieczoru będzie możliwość obejrzenia repliki zabytkowej Warszawy - samochodu, którego właścicielem był przez blisko 20 lat biskup Karol Wojtyła.

 

Będą kursowały "ogórki"

 

Dla gości Nocy Muzeów przygotowano również szczególną komunikację. Na kilku liniach specjalnych będą kursować m.in. zabytkowe autobusy, w tym popularne "ogórki". Ratusz uruchomi także na pl. Defilad punkt informacyjny, gdzie będzie dostępny m.in. informator z programem imprezy w wersji polskiej i angielskiej.

 

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce w 2003 r. zorganizował ją Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później.

maw/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie