Noc Muzeów: kolekcja Czartoryskich, Sejm i Senat niedostępne

Kultura
Noc Muzeów: kolekcja Czartoryskich, Sejm i Senat niedostępne
WikimediaCommons/Allie_Caulfield/CC BY 2.0
Muzeum Czartoryskich w Krakowie

W najbliższą Noc Muzeów zwiedzający zobaczą jedynie kilka dzieł słynnej kolekcji książąt Czartoryskich, kupionej przez skarb państwa. "Z przyczyn organizacyjnych" dla chętnych nie otworzy się też Sejm. Zamknięty będzie również Senat. Powodem mają być przygotowania do zgromadzenia NATO w Warszawie. Według szefa kancelarii premiera, protestujący w Sejmie "zostaną wygrodzeni" od miejsca obrad.

Podczas nocy muzeów z piątku na sobotę, z 18 na 19 maja z kolekcji Czartoryskich będzie można obejrzeć "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta. Te dzieła jednak już wcześniej były dostępne dla odwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie. Nowością będzie XIV-wieczny rękopis Mszału Cysterskiego.

 

"300 innych arcydzieł mistrzów malarstwa oraz reszta z 86 tys. obiektów muzealnych trafiło pod klucz" - informuje Wirtualna Polska.

 

"Zabytki rozpadają się w rękach"

 

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki. Wśród nich są m.in.: mumia Asetemachbit, kapłanki śpiewaczki boga Amona z X/IX wieku p.n.e, ewangeliarz z XI wieku wiązany z królem Bolesławem Szczodrym, rękopis "Kroniki" Jana Długosza, oryginał "Hołdu pruskiego" z 1525 roku.

 

WP informuje również, że stan niektórych zakupionych eksponatów jest fatalny, a "zabytki rozpadają się w rękach". Mowa m.in. o chorągwi Gwardii Koronnej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku, która namalowana jest na jedwabiu i rozpada się ze starości. W złym stanie jest także obraz "Bitwa pod Kaliszem". Jest on spękany, a farba odspaja się od płótna.

 

Muzeum Czartoryskich jest dodatkowo w remoncie. Otwarcie planowane jest w 2019 roku.

 

Protestujący w Sejmie "wygrodzeni"

 

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że Sejm nie weźmie udziału w Nocy Muzeów, jako powód podając "przyczyny organizacyjne".

 

Również Senat wycofał się z udziału w przedsięwzięciu. Tu powodem miał być Zgromadzenie Parlamentarne NATO, które rozpoczyna się w Warszawie 25 maja. Jego obrady odbędą się w Sejmie, gdzie trwa 30. dzień protestu niepełnosprawnych i ich rodziców.

 

- Na czas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO protestujący zostaną odgrodzeni - poinformował w środę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Podczas rozmowy w RMF FM powiedział, że nic nie wie o możliwości przeniesienia niepełnosprawnych i ich opiekunów.

 

To już 15. edycja Nocy Muzeów. Co roku w wydarzeniu brał udziały zarówno Sejm, jak i Senat.

 

W Noc Muzeów wiele muzeów, galerii i innych instytucji kultury w całym kraju czynnych jest do późnych godzin nocnych, a wstęp jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 

wp.pl, onet.pl, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie