Naczelny rabin Izraela prosi o przedłużenie szabasu z powodu Eurowizji

Świat
Naczelny rabin Izraela prosi o przedłużenie szabasu z powodu Eurowizji
commons.wikimedia.org/

Naczelny rabin aszkenazyjski Izraela Dawid Lau poprosił o przedłużenie o 20 minut szabasu, świętego dla wyznawców judaizmu dnia odpoczynku. Uzasadnił to "profanacją”, jaką będą poranne prace związane z przygotowaniami do finału Konkursu Piosenki Eurowizji.

Przed sobotnią galą festiwalową konieczne jest przeprowadzenie kilkugodzinnych prób, co Lau uważa za naruszenie zasad świętowania - według nakazów judaizmu szabas zaczyna się w piątek po zachodzie słońca i kończy w sobotę o zmroku.

 

"Profanacja ta dokonuje się na oczach świata" - powiedział duchowny, który wezwał wierzących, aby powstrzymali się tym razem od pracy dziesięć minut przed zapaleniem szabasowych świec i zakończyli dzień odpoczynku dziesięć minut później niż zwykle - poinformował w piątek "Times of Israel".

 

Odkąd Izrael wywalczył w ubiegłym roku prawo do organizacji finału Eurowizji, nie ustają protesty części najbardziej religijnych żydów. Zgodnie z zasadami ortodoksyjnego judaizmu w czasie szabasu należy całkowicie powstrzymać się od pracy, nie powinny funkcjonować oficjalne instytucje, przestaje działać transport publiczny, a windy działają automatycznie, bez naciskania guzików wskazujących piętra.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie