Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Giżycko. W gospodarstwie było ponad 1700 zwierząt

Polska
Ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Giżycko. W gospodarstwie było ponad 1700 zwierząt
pixabay/PublicDomainImages

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wyznaczeniu drugiego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba wystąpiła w gospodarstwie położonym w gminie Giżycko, w którym znajdowało się ponad 1700 świń.

"2 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach" - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna na swojej stronie internetowej.

 

W gospodarstwie położonym w gminie Giżycko (w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim), gdzie stwierdzono wirusa, utrzymywano 1712 świń. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami.

 

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.

 

Pierwsze ognisko odkryto pod koniec stycznia

 

Pierwsze ognisko wykryto pod koniec stycznia w powiecie gołdapskim (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie znajdowało się 67 świń.

 

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r., do końca 2018 r. odnotowano 213 ognisk tej choroby w stadach świń, tylko w 2018 r. - 109.  Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF wypłacono rolnikom odszkodowania w kwocie 14 mln zł, wybito ponad 43 tys. sztuk świń.

 

W tym roku, do 10 maja, wykryto ponad 1020 przypadków tej choroby u dzików.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie