"Mafia lawendowa". Światowe media o słowach ks. biskupa Milewskiego w Polsat News

Świat
"Mafia lawendowa". Światowe media o słowach ks. biskupa Milewskiego w Polsat News
Polsat News

- Nie będzie możliwe rozwiązanie problemu pedofilii w Kościele bez poruszania problemu "mafii lawendowej", czyli ludzi, którzy mają preferencje homoseksualne - słowa, które ks. bp pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski wypowiedział w "Wydarzeniach i opiniach" w Polsat News, odbiły się szerokim echem w zagranicznych mediach. Pisały o tym m.in. The New York Times, The Mayne Press i La Viva.

Film dokumentalny o pedofilii wśród duchownych - "Tylko nie mów nikomu" - autorstwa Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka, miał premierę w sobotę 11 maja. Dokument, który przestawia historię ofiar księży, jest dostępny za darmo na platformie youtube.com.

 

Duchowny przyznał w Polsat News, że po obejrzeniu filmu "łomotało mu serce", choć takimi sprawami "zajmuje się w diecezji od ponad 10 lat".

 

 

New York Times zaznacza, że słowa Milewskiego "stoją w jaskrawej sprzeczności z komentarzami papieża Franciszka, który przyczynę nadużyć widzi w klerykalizmie".

 

Gazeta przypomina, że papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. W opublikowanym 9 maja dokumencie ogłosił nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.

 

Słowa biskupa Milewskiego z programu "Wydarenia i Opinie" cytuje również m.in. francuska "La Viva".

maw/luq/ nytimes.com, themaynepress.com, lafiva.com, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie