Schetyna: w przyszłym tygodniu projekt PO o utworzeniu państwowej komisji ds. pedofilii w Kościele

Polska
Schetyna: w przyszłym tygodniu projekt PO o utworzeniu państwowej komisji ds. pedofilii w Kościele
PAP/Radek Pietruszka

W przyszłym tygodniu złożymy projekt ustawy o utworzeniu państwowej komisji ds. pedofilii w Kościele; jeśli nie będzie zgody PiS na jego przegłosowanie w tej kadencji Sejmu, zrobimy to po jesiennych wyborach parlamentarnych - zapowiedział w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W czwartek przed godziną 22 Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. - Nowela jest po to, aby nie walczyć skutecznie z pedofilią - mówił Schetyna podczas briefingu prasowego w Sejmie. Jak dodał, PO zgłosiła poprawki, które nie zostały uwzględnione.

 

- Dzisiaj wiemy, że Kościół - jako instytucja - nie poradzi sobie sam z tym problemem. Uważamy, że powinna powstać państwowa komisja i taki wniosek przedstawimy w przyszłym tygodniu. Tylko komisja - wzorem krajów, które radziły sobie z tym problemem (...) tylko komisja państwowa może skutecznie odpowiedzieć na pytania, które będą zadawane, które zadają ofiary, opinia publiczna - powiedział Schetyna.

 

Nowoczesna poprze świecką komisję państwową

 

Szef PO zapowiedział też, że jeżeli PiS nie poprze utworzenia komisji w obecnej kadencji Sejmu, to Platforma przeprowadzi ustawę o jej utworzeniu w kolejnej kadencji, po październikowych wyborach parlamentarnych.

 

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała dziennikarzom, że jej partia poprze "świecką, komisję państwową" ws. pedofilii w Kościele. - Najchętniej poparlibyśmy projekt komisji, który przygotowuje fundacja "Nie lękajcie się" - dodała.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie