Koalicja Europejska wygrywa z PiS w wyborach do europarlamentu. Najnowszy sondaż

Polska
Koalicja Europejska wygrywa z PiS w wyborach do europarlamentu. Najnowszy sondaż
PAP/Tomasz Gzell

43,63 proc. - to wynik Koalicji Europejskiej w przedwyborczym sondażu dla radiozet.pl i "Newsweek Polska". To o ponad 10 punktów procentowych więcej niż wskaźnik poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości - wynika z badanie przeprowadzonego w dniach 14-16 maja przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza).

Koalicja Europejska w stosunku do ostatniego sondażu IBSP zyskała niespełna 2 punkty procentowe. Wynik PiS w ostatnim czasie spadł natomiast o ponad 6 pkt. proc.. Według badania, na partię Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do europarlamentu chce głosować 32,94 proc. Polaków.

 

Na mandaty do Parlamentu Europejskiego mogłaby liczyć także Wiosna Roberta Biedronia, której poparcie wynosi w badaniu 9,06 proc. 

 

Kukiz'15 i Lewica Razem pod progiem

 

Powyżej progu wyborczego znalazła się także Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, która osiągnęła wynik 6,86 proc. Według wyników badania, Kukiz'15 (4,89 proc.) i Lewica Razem (2,17 proc.) nie wzięłyby udziału w podziału mandatów do europarlamentu.

 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-16 maja metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków.

 

Prognozowana frekwencja wynosi 50,69 proc. 

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

zdr/ Radio ZET

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze