Schetyna: przed ręką sprawiedliwości pedofil nie schowa się w kurii, w żadnej partii, ani w Sejmie

Polska

- Walka z pedofilią to nie jest walka z Kościołem, ale w obronie dzieci nie cofniemy się przed nikim; przed ręką sprawiedliwości żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie - powiedział G. Schetyna na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Płocku. Zapowiedział też naprawę służby zdrowia; prócz niego przemawiali również m.in. liderzy SLD, PSL i Nowoczesnej.

Schetyna podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku stwierdził, że "bezpieczeństwo jest dla wszystkich, bez wyjątku"

 

- Dzieci nie głosują, są słabe, bezbronne i zdane na pomoc dorosłych. Ale absolutnie chce to wyraźnie dzisiaj powiedzieć: hańbą dla każdego państwa i polityka jest przymykanie oka na ich krzywdę. Jeżeli dziś władza kalkuluje, że oprawca, pedofil, jest wpływowy, może pomoc w wyborach i dlatego trzeba go zostawić w spokoju, to okrywa hańbą nie tylko siebie i urząd, który sprawuje, ale też tych, którzy na nich głosują - podkreślił lider PO.

 

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: tu nie może być żadnej kalkulacji. Jeżeli ktoś krzywdzi dzieci, to ma iść do więzienia. Koniec i kropka. Chcę powiedzieć bardzo jasno: walka z pedofilią to nie jest walka z Kościołem, ale w obronie dzieci nie cofniemy się przed nikim. Przed ręką sprawiedliwości żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie - nigdzie! - podkreślił Schetyna.

 

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, mówił m.in., że "nikt nie będzie atakował wiary i wiernych, ale nikt nie zgodzi się na to, żeby partia rządząca wykorzystywała argument wiary do rządzenia krajem i zastraszania ludzi".

 

Pytał także o finansowanie Kościoła katolickie przez państwo i spółki Skarbu Państwa. Zwracał uwagę, że opodatkowanie księży jest 10-krotnie mniejsze, niż innych obywateli, a także podkreślał konieczność ponownego przeanalizowania zapisów Konkordatu.

 

- Czy to jest podniesienie ręki na Kościół, czy pytanie o transparentność przychodów? Bez arogancji, bez żadnej emfazy, bez pytań pokrętnych - zaznaczył Czarzasty.

 

- Czy analiza zapisów Konkordatu jest atakiem na Kościół? Czy to nie jest czas, żeby po 26 latach zobaczyć, jak konkordat jest w Polsce realizowany? Bez ataku, bez uszczypliwości - pytał.

 

"Ruszymy z trzema programami"

 

- Za dodatkowe 100 mld zł, które uzyskamy w nowym budżecie UE na następne 7, lat ruszymy z trzema programami: europejska ochrona zdrowia, europejskie płace i coś co dla równości w Polsce ma znaczenie podstawowe: narodowy program rozwoju wsi - zapowiedział lider PO.

 

Podkreślił, że Koalicja Europejska chce równego traktowania, równości wobec prawa, równego dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. "Europa może nam w tym pomóc, bo z jednej strony pilnuje praworządności, a z drugiej strony daje pieniądze na rozwiązywanie naszych problemów tu, na miejscu. Trzeba tylko umieć je wziąć, a my umiemy" - oświadczył Schetyna.

 

Wskazał jednocześnie na opinie, że za rządów PiS Polska jest "podzielona, niesprawiedliwa i smutna".

 

- Wszyscy widzimy, że Polska jest pęknięta, rządzący robią wszystko, by podzielić Polskę na wieś i miasto, na religijnych i niereligijnych, na wykształconych i niewykształconych, w końcu na zwolenników PiS i zwolenników Koalicji Europejskiej - mówił lider PO.

 

Uznał, iż konieczny jest „kolejny krok, trzeba Polskę skleić, odnaleźć to, co wspólne, a wtedy jako naród będziemy wielką siłą”. Jak zaznaczył Schetyna, Polacy, żeby być wolni, muszą być równi.

 

- I to trzeba zmienić. Musimy pożegnać ten rząd, zacząć być razem i w końcu zacząć się do siebie uśmiechać. Tworząc Koalicję Europejską pokazaliśmy, że jest to możliwe - przekonywał Schetyna.

 

"W przyszłym budżecie wynegocjowanym przez PiS ma być o 15 mld zł mniej na polską wieś"

 

- Chcę zwrócić się do polskich rolników, którzy już wiedzą, rozmawialiśmy o tym, że w przyszłym budżecie unijnym wynegocjowanym przez PiS ma być o 15 mld zł mniej na polską wieś. Takie są smutne fakty. To jest odpowiedzialność i nieudolność rządu PiS - ocenił Schetyna.

 

Jak wskazał, europosłowie PiS głosowali przeciwko rezolucji przygotowanej przez europosłów PO i PSL, która - przekazał - gwarantowała pieniądze dla polskiej wsi. - Dlaczego tak zrobili? Trudno zgadnąć. Chyba tylko dlatego, że przygotowała tę rezolucję delegacja PO i PSL - zauważył Schetyna. "Politycy PiS, musicie się opamiętać" - apelował.

 

Schetyna podkreślił, że mieszkańcy wsi muszą być tak samo traktowani, jak mieszkańcy miast. - Nie może być tak, że rzeczy dostępne w miastach są tylko marzeniem na wsi. Każdy Polak - niezależnie gdzie mieszka - musi mieć dostęp do lekarza, do przedszkola dla swoich dzieci, czy po prostu do sprawiedliwego startu - oświadczył szef PO.

 

Schetyna: naprawimy służbę zdrowia

 

Schetyna zauważył, iż w niektórych rejonach Polski śmiertelność na choroby serca jest o 40 proc. wyższa na wsi niż w miastach. - To nie jest równość - to nie jest Europa - ocenił, zapewniając, że ugrupowania KE doprowadzą do zmian w służbie zdrowia. Przedstawił zarazem dziewięciopunktowy plan jej naprawy.

 

Wśród priorytetów wymienił wprowadzenie m.in. terminu oczekiwania do specjalisty, który nie może być dłuższy niż 21 dni oraz czasu oczekiwanie na SOR, który nie może trwać więcej niż 60 minut.

 

Zapowiedział zarazem Europejski Program Walki z Rakiem, którego celem będzie osiągnięcie w Polsce wyleczalności chorób nowotworowych na poziomie najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej. Dodał, iż każdemu, kto przekroczy 50 lat, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny.

 

Schetyna zadeklarował także wdrożenie Norweskiego Plan Szczepień, jak podkreślił, powszechnego "z najlepszymi szczepionkami na świecie dla dzieci ze wsi i z miasta, dla bogatych i biednych bez różnicy". Także w przypadku niepełnosprawnych, jak mówił, nie można dopuścić, "żeby miejsce zamieszkania i status materialny dzielił ich na lepszych i gorszych".

 

Dodał, iż elementem planu naprawy służby zdrowia będą również centra profilaktyczne w każdym województwie - "tak, żeby były blisko ludzi" oraz kompleksowy program walki ze smogiem - "cała Polska musi się stać krainą czystego powietrza".

 

Szef PO wymienił też projekty zdrowotne specjalnie dla mieszkańców obszarów wiejskich, jak np. "Twój lekarz", zakładający poprawę dostępu do świadczeń opieki medycznej, a także zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz uruchomienie programów profilaktycznych w powiatach. Wspomniał także o planie dofinansowania edukacji w małych miastach, aby wyrównać szanse na start.

 

"Wygramy wybory, zdobędziemy europejskie pieniądze i wprowadzimy nasze programy; zrobimy to dla wszystkich, również dla tych, którzy na nas nie głosują, bo wszyscy Polacy zasługują na szacunek i lepsze życie" - zapewnił Schetyna.

 

Kosiniak-Kamysz: rządzący obecnie to fałszywi obrońcy polskiej wsi


Rządzący obecnie to fałszywi obrońcy polskiej wsi - mówił na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie możemy się zgodzić na to, by coraz więcej programów europejskich nie było wykorzystywanych w Polsce - oświadczył.


Wielkim zadaniem Koalicji Europejskiej (KE) jest wygrać wybory nie dla ambicji politycznych, ale żeby przywrócić wspólnotę Polaków - mówił szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz podczas sobotniej konwencji KE w Płocku.

 

Podczas konwencji Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o sytuacji rolnictwa. Ocenił, że "dzisiaj rządzący to są fałszywi obrońcy polskiej wsi". - Nie możemy się zgodzić, żeby coraz więcej programów z Europy nie było wykorzystywanych w Polsce - oświadczył lider PSL.

 

Według niego poziom wykorzystania środków unijnych w Polsce jest poniżej średniej europejskiej.

 

Kosiniak-Kamysz zapowiedział m.in. powszechny program dopłat do zielonej energii. Przejdziemy na zieloną stronę mocy” - zapewnił, odnosząc się do programu PSL i KE. Zapowiedział także wprowadzenie programu małej retencji by przeciwdziałać suszy i jej skutkom.

 

Prezes PSL zarzucił PiS, że doprowadził do podziału Polski i zniszczenia idei wspólnoty. - To jest wielkie zadanie Koalicji Europejskiej zwyciężyć w tych wyborach, nie dla ambicji politycznych, ale żeby przywrócić wspólnotę Polaków. Po to idziemy razem w tej różnorodności - oświadczył Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do nadchodzących eurowyborów.

 

Szef PSL apelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowanie na KE. „Proszę was o ten głos, za Polską silną, zjednoczoną, za Polska braterską - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Z podobnym apelem, co Kosiniak-Kamysz, zwróciła się również szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, adresując go zwłaszcza, jak zaznaczyła, do kobiet.

 

- Zróbmy sobie prezent na dzień matki. Wybierzmy dobrze - mówiła podczas konwencji, przypominając, że już od 100 lat Polki mają prawa wyborcze.

 

Lubnauer: PiS skuteczny niczym komuniści w PRL-u

 

Szefowa Nowoczesnej krytykując PiS i rząd, mówiła, że partia ta nie radzi sobie z problemami i "konsekwentnie, dzień po dniu, buduje paździerzowe państwo, w którym wszystko jest ustawione na głowie, a farba wychodzi spod szarej dykty".

 

- Są skuteczni niczym komuniści w PRL-u. Pamiętacie: "pomożecie, pomożemy". Wersja PiS-u jest bardziej obłudna. Pamiętacie, co powiedzieli, kiedy niepełnosprawni poprosili o pomoc? Proszę nas popierać, a nie przeszkadzać. Czyli tłumacząc na polski: morda w kubeł, do urny, a jak się wam coś nie podoba, to spieprzaj dziadu - mówiła Lubnauer, zwracając się do uczestników konwencji.

 

Według niej, "PiS dużo obiecuje, ale z tego kompletnie nic im nie wychodzi". Jako przykłady podała m.in. program elektromobilności i samochodów elektrycznych i program Mieszkanie plus.

 

- Pamiętajcie, i biorę za swoje słowa całkowitą odpowiedzialność, PiS nic nam nie załatwi w Europie. Nie potrafią. A Koalicja Europejska, zapewniam, że potrafi uzyskać te 100 mld zł dla Polski - oświadczyła liderka Nowoczesnej.

jm/hlk/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie