Kupił auto w USA, przypłynęło do Polski wraz z jadowitym pająkiem

Polska
Kupił auto w USA, przypłynęło do Polski wraz z jadowitym pająkiem
Straż Miejska Warszawa

Mieszkaniec Warszawy sprowadził ze Stanów Zjednoczonych samochód. Po odebraniu auta, które przypłynęło statkiem do Polski, oddał nowy nabytek do warsztatu samochodowego, by przeprowadzić jego kontrolę techniczną. Mechanicy jednak odmówili dokonania przeglądu, gdyż po otwarciu drzwi zauważyli na desce rozdzielczej... wielkiego pająka.

Mechanicy z warsztatu samochodowego na warszawskim Zaciszu przerwali kontrolę mechaniczną auta sprowadzonego z USA, gdyż odkryli niespodziewanego pasażera. Po desce rozdzielczej spokojne spacerował sobie… wielki pająk.

 

Od razu było jasne, że to nie jest gatunek występujący w Polsce. Wezwany na miejsce Ekopatrol schwytał amerykańskiego gościa i przewiózł go do warszawskiego oddziału CITES. Tam potwierdzono, że pająk to skakun królewski. Jest on jadowity, ale jego jad nie jest groźny dla człowieka. 

 

Poluje, skacząc na swoją ofiarę


Skakunowate, skakuny, skaczele (Salticidae) - to kosmopolityczna rodzina pająków, które nie tkają sieci, tylko polują, skacząc na swoją ofiarę.

 

W Polsce stwierdzono występowanie 59 gatunków, m.in.: rozciągnik mchuś, skakun arlekinowy, strojniś nadobny, czy mrówczynka. Ich zachowanie i sposób polowania różni się od tego spotykanego u pozostałych hodowlanych gatunków pajęczaków, bardziej przypomina zachowanie kotów.


Skakun królewski (Phidippus regius) występuje na południowym wschodzie USA oraz na Karaibach. Najpospolitszy jest na Florydzie.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie