"Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe". Mosbacher ws. ustawy 447

Polska
"Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe". Mosbacher ws. ustawy 447
Polsat News

"Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe" - napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher. Jak dodała, "mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami".

Amerykańska ambasador przekierowała także na stronę internetową swojej placówki, na której znajdują się "szczegóły na temat tzw. ustawy JUST z 2017 (Justice for Uncompensated Survivors Today)".

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej przepisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

 

Na mocy tej ustawy sekretarz stanu USA jest zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej.

 

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

 

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny charakter.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie