Archidiecezja krakowska wprowadza szkolenie dla księży wyjeżdżających z dziećmi na wakacje

Polska
Archidiecezja krakowska wprowadza szkolenie dla księży wyjeżdżających z dziećmi na wakacje
Pixnio/Public Domain

Księża archidiecezji krakowskiej po raz pierwszy odbędą w tym roku obowiązkowe przedwakacyjne szkolenie profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich. W szkoleniu weźmie też udział młodzież.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej, szkolenie jest adresowane zarówno do księży, którzy będą się opiekować dziećmi i młodzieżą podczas organizowanego wypoczynku wakacyjnego, jak i uczestników takich wyjazdów. Weźmie w nim udział około 500 osób.

"Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, poruszające problematykę profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego małoletnich" - zaznaczono.

Szkolenie to inicjatywa metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który w lutym tego roku podczas spotkania z diecezjalną Radą Młodzieży zdecydował o podjęciu działań, które mają na celu ochronę dzieci i młodzieży w czasie rekolekcji wakacyjnych.

Szkolenie odbędzie się 18 i 25 maja. Zajęcia obejmują tematykę m.in. związaną z przeciwdziałaniem przemocy wobec dziecka oraz pomocą dziecku skrzywdzonemu, pojawią się również informacje na temat regulacji prawnych dotyczących ochrony seksualności dzieci.

Szkolenie prowadzone będzie przez wykładowców podyplomowego studium profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży Akademii Ignatianum w Krakowie. Do jego odbycia zobowiązani są wszyscy odpowiedzialni za organizację wypoczynku dzieci i młodzieży; otrzymają oni zaświadczenia uczestnictwa.

Organizatorzy wystosowali list do proboszczów wszystkich parafii Archidiecezji Krakowskiej z prośbą o rejestrację uczestników.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze