Uwzględniono kasację Prokuratora Generalnego ws. łagodnego wyroku dla pedofila

Polska
Uwzględniono kasację Prokuratora Generalnego ws. łagodnego wyroku dla pedofila
PAP/Leszek Szymański

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację od wyroku skazującego pedofila na 7 lat więzienia z powodu "rażącej niewspółmierności kary". Sąd Najwyższy uwzględnił tę kasację, uchylił wyrok, a sprawą ponownie zajmie się sąd II instancji - podała w środę Prokuratura Krajowa.

Jak przekazano w informacji Prokuratury Krajowej kasacja Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego dotyczyła wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 9 sierpnia 2017 r. Wówczas sąd ten zmienił wyrok wrocławskiego sądu okręgowego wobec Ryszarda Ś. "skazanego za wielokrotne doprowadzenie małoletniego w wieku lat 14 do obcowania płciowego w postaci odbycia z nim stosunków seksualnych".

 

"Pierwotnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Ś. na karę 9 lat pozbawienia wolności. Sąd odwoławczy, rozpoznając apelacje obrońcy oskarżonego, obniżył wymierzoną mu karę do 7 lat pozbawienia wolności" - poinformowała PK.

 

"Rażąca niewspółmierność kary"

 

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w kasacji zarzucono "rażącą niewspółmierność kary orzeczonej wobec Ryszarda Ś., będącą konsekwencją niewłaściwego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu apelacji obrońcy oskarżonego i uwzględnienia niesłusznych argumentów przemawiających za złagodzeniem kary". Dlatego Ziobro wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, zaś SN "uznał kasację Prokuratora Generalnego za zasadną i uwzględnił jej żądania".

 

"W sprawie Ryszarda Ś. kasacja od wyroku z sierpnia 2017 r. wpłynęła 7 maja 2018 r. SN rozpoznał ją 25 kwietnia 2018 roku, uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania" - powiedział w środę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

 

Jak dodała PK podobne orzeczenie SN - uchylające wyrok i przekazujące sprawę wrocławskiemu sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpoznania - zapadło w odniesieniu do innej kasacji Prokuratora Generalnego wobec osoby skazanej na dwa lata więzienia za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie