GOPR ostrzega. Pojawiło się zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Polska
GOPR ostrzega. Pojawiło się zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
Archiwum Polsat News

Po ostatnich opadach śniegu goprowcy ogłosili na Babiej Górze pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - poinformował w środę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Tomasz Górny. Warunki turystyczne w górach są bardzo trudne.

Na Babiej Górze możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin występuje lokalnie w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego ostatnim opadem. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych. Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym.

 

- Przy schroniskach na Markowych Szczawinach oraz na Hali Miziowej leży blisko 30 cm mokrego śniegu, z czego 10 cm spadło w ciągu ostatniej doby. Warunki turystyczne są trudne. Śnieg przestał wprawdzie padać, ale szlaki są bardzo śliskie i grząskie - powiedział Tomasz Górny.

 

W niektórych wyżej położonych rejonach gór, m.in. na Białym Krzyżu w Szczyrku, pojawili się pojedynczy narciarze. - Może gdzieś sporadycznie można się poślizgać na kilku metrach. Warunków do uprawiania narciarstwa jednak już nie ma - powiedział goprowiec.

 

W środę w górach temperatura oscylowała wokół 0 st. C. Widoczność była mocno ograniczona, miejscami nawet do 50 m.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie