Dwa lata w zawieszeniu dla opiekunek za znęcanie się nad dziećmi w punkcie żłobkowym

Polska
Dwa lata w zawieszeniu dla opiekunek za znęcanie się nad dziećmi w punkcie żłobkowym
Pixabay/WilliamCho

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pieć lat skazał sąd dwie opiekunki punktu żłobkowego we Wrocławiu, oskarżone o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi.

Wobec dwóch opiekunek - Sylwii Ł. i Magdaleny Ł. - sąd orzekł również zakaz opiekowania się dziećmi przez 10 lat oraz nakazał im wypłatę poszkodowanym nawiązki w kwocie 5 tys. zł - powiedział w środę dziennikarzom rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski.

 

- Sąd uznał, że opiekunki są winne psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi. Kobiety zostały skazane łącznie za 19 czynów - powiedział sędzia.

 

Wydarzenia opisane w akcie oskarżenia miały miejsce od września do października 2012 r. w punkcie żłobkowo-przedszkolnym przy ul. Lipowej we Wrocławiu. Według prokuratury dwie opiekunki - Sylwia Ł. i Małgorzata Ł. - miały psychicznie i fizycznie znęcać się nad 24 dziećmi oddanymi do placówki pod opiekę. Znęcanie się polegało na zmuszaniu dzieci do spania poprzez krępowanie ich becikami i przywiązywanie do łóżeczek, zmuszanie siłą do jedzenia i zastraszanie krzykiem - wynika z aktu oskarżenia.

 

Kobietom zarzucono również oszustwo, które miało polegać na wprowadzeniu w błąd rodziców co do usług świadczonych w punkcie żłobkowo-przedszkolnym. Z tego zarzutu oskarżone zostały uniewinnione.

 

Placówka przy ul. Lipowej we Wrocławiu nie była zarejestrowana w urzędzie miasta, co oznacza, że nie miała pozwolenia na prowadzenie opieki nad małymi dziećmi. Punkt żłobkowo-przedszkolny miał jedynie pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Po ujawnieniu nieprawidłowości punkt został zamknięty.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie