Archidiecezja łódzka opracowała zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych

Polska
Archidiecezja łódzka opracowała zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych
Archidiecezja łódzka

Dokument diecezjalny "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" opracowała archidiecezja łódzka. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przekazał go wszystkim dziekanom, a za ich pośrednictwem ma on trafić do wszystkich duchownych archidiecezji.

Jest to - jak podkreśliła łódzka kuria - kolejne działanie arcybiskupa Grzegorza Rysia i Kościoła łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich w Kościele. Dziekani 27 działających w regionie dekanatów otrzymali go od metropolity łódzkiego w poniedziałek wraz z deklaracją jego respektowania, którą muszą podpisać.

 

- Wczorajszy zjazd dziekanów był kontynuacją wiosennego spotkania duchownych z biskupami, którego tematem przewodnim była ochrona małoletnich w Kościele łódzkim. W czasie tego spotkania każdy z duchownych otrzymał dokument studyjny, nad którym dotychczas trwały jeszcze prace. To dokument końcowy, zatwierdzony i podpisany przez metropolitę łódzkiego, wejdzie w życie 20 maja - poinformował rzecznik łódzkiej kurii ks. Paweł Kłys.

 

"Trudny temat grzechów ludzi Kościoła"

 

Relacjonował, że abp Ryś, odnosząc się do publikacji wskazał, że trudny temat grzechów ludzi Kościoła łódzkiego jest tematem otwartym, "od którego nie uciekamy, ale idziemy do przodu". Zapewnił, że dzięki temu dokumentowi chce wyjść naprzeciw ludziom Kościoła zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą, by uniknąć trudnych sytuacji oraz późniejszego tłumaczenia się z niewiedzy i nieznajomości prawa i zasad.

 

Metropolita łódzki przypomniał o odbytym nabożeństwie pokutnym, na którym - jak przyznał - wiele zostało powiedziane.

 

"Teraz interesuje mnie to, aby iść do przodu, a to, co teraz konkretnie robimy, to są właśnie te +Zasady…+. Każdy, kto je widział z innych diecezji mówi, że są najdłuższe w Polsce. Zależało nam na tym, żeby dotknąć w tym dokumencie wszystkie środowiska, gdzie istniejemy oficjalnie jako Kościół. Mamy osobno opisane szkoły katolickie, seminarium i formację stałą. Wszystkie możliwe sytuacje, w których ktoś z ramienia Kościoła spotyka się z dzieckiem lub młodym człowiekiem. To jest to, co mamy dziś do zrobienia" - podkreślił abp Ryś.

 

Dokument za pośrednictwem dziekanów ma trafić do wszystkich księży diecezjalnych i zakonnych posługujących w archidiecezji łódzkiej oraz do osób świeckich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani są w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.

 

Arcybiskup zaapelował, aby każdy ksiądz, który otrzyma "Zasady", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z nim, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Osoby świeckie pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia (tj. katecheci, organiści prowadzący scholę parafialną, kościelni, animatorzy pracujący z dziećmi w grupach parafialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół czy przedszkoli katolickich, oratoriów parafialnych, a także prowadzący kolonie i zimowiska dla dzieci) po zapoznaniu się z dokumentem proszone będą o podpisanie deklaracji respektowania go i przekazanie jej na ręce księdza proboszcza parafii, w której posługują.

 

Na spotkaniu hierarchów w łódzkiej kurii obok "Zasad…" został zaprezentowany także dokument papieski motu proprio "Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych. W dokumencie tym papież Franciszek podkreśla m.in., że Kościoły mają obowiązek stosować się do przepisów i prawodawstwa państw, w których funkcjonują. Dokument podpisany przez papieża Franciszka wejdzie w życie 1 czerwca.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie