Prymas Polski po filmie Sekielskich: przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła

Polska

- Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski. Dziennikarz i jego brat są autorami dokumentu "Tylko nie mów nikomu", poruszającego problem pedofilii w Kościele katolickim. Wcześniej prymas odmówił udziału w produkcji. Swoje oświadczenie wydał też abp Stanisław Gądecki; przeprosił w nim "wszystkie osoby pokrzywdzone".

W oświadczeniu prymas przyznał, że "ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd".

 

- W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu - powiedział.

 

Abp Polak dodał, że "przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła", a jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży "zrobi wszystko, co w jego mocy", aby pomóc pokrzywdzonym.

 

- Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka „Motu Proprio”. Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności - powiedział.

 

Prymas Polski uznał, że "musimy chronić dzieci i młodzież". - Dla Kościoła nie ma innej drogi - stwierdził.

 

Wcześniej abp Polak odmówił udziału w filmie Sekielskich, o czym informuje zamieszczona w producji plansza.

 

Abp Gądecki: pokrzywdzonym nic nie wynagrodzi krzywd

 

"Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. Ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii" - napisał z kolei przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

"W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali" - zaznaczył.

 

Zdaniem przewodniczącego KEP "ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele".

 

"Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania wczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka" - ocenił.

 

Dokument "Tylko nie mów nikomu" miał swoją premierę w sobotę. Można go obejrzeć za darmo w serwisie YouTube. 

 

 

Autorzy dokumentu Tomasz i Marek Sekielscy byli gośćmi Agnieszki Gozdyry w programie "Skandaliści".

 

 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie