"Bóg jest sprawiedliwy i tej sprawiedliwości się boję". Dokument Sekielskich o pedofilii w Kościele

Polska

W sieci pojawił się długo zapowiadany film braci Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Dokument przedstawia historie osób pokrzywdzonych przez księży katolickich. Widzowie mogą również być świadkami konfrontacji ofiar ze swoimi oprawcami.

Materiał rozpoczyna się od ukazania sytuacji kobiety, która w wieku 7 lat była molestowana przez jednego z kapłanów.

 

- Masturbował się moimi rękami i całował. Cały czas powtarzał słowo "jeszcze". Jak skończył, to wychodził z pokoju i udawał, jakby się nic nie działo - mówi kobieta.

 

Kapłan przebywający w Domu Księży Emerytów w Kielcach przyznaje, że "nigdy nie podobał mu się żaden chłopiec". - Nie wiem czemu akurat do dziewczynki. Pan Bóg jest sprawiedliwy i tej sprawiedliwości się boję - dodaje.

 

"Nie mogłam nic zrobić"

 

Druga ze spraw dotyczy księdza, który molestował 7-letnie dziewczynki na lekcji religii. - Pamiętam, jak ksiądz siadał koło mnie i zaczynał mnie dotykać. Nie mogłam nic zrobić - opowiada jedna z kobiet.

 

Ksiądz pomimo sądowego, dożywotniego zakazu nauczania oraz prowadzenia zajęć z dziećmi, prowadził później rekolekcje, m.in. w parafiach w Malborku i Białymstoku.

 

"Straciłem poczucie swojej godności"

 

W dokumencie jest przytoczona również historia mieszkańca Kartuz, który w konfesjonale został zaproszony przez jednego z księży do przyjścia na plebanię. Tam też duchowny dopuścił się czynności seksualnych wobec dziecka.

 

- Był to mój pierwszy kontakt w życiu z seksem, z doznaniem przyjemności cielesnej. Nie wiedziałem, co się w ogóle stało, straciłem poczucie swojej godności, swojego ja - komentuje pokrzywdzony.

 

Były kapłan "Solidarności" w dokumencie

 

Szokującą informacją jest obecność w dokumencie ks. Franciszka Cybuli, byłego kapelana Lecha Wałęsy.  - Zawołał do mnie, że coś się stało, żebym przyszedł zobaczyć. Stał z opuszczonymi spodniami i powiedział "zobacz, nie chce mi opaść". Wydarzyło się to jak miałem ok. 12/13 lat - opowiada ofiara księdza.

 

Film można obejrzeć za darmo w serwisie YouTube. 

 

 

Autorzy filmu Tomasz i Marek Siekielscy byli w sobotę gośćmi Agnieszki Gozdyry w programie "Skandaliści".

 

 

 

rob/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie