Minister Czerwińska: szara strefa w tytoniu spadła do 11,3 proc. całkowitej sprzedaży

Polska
Minister Czerwińska: szara strefa w tytoniu spadła do 11,3 proc. całkowitej sprzedaży
PAP/Piotr Nowak

W 2018 r. szara strefa w obszarze tytoniu spadła do 11,3 proc. całkowitej sprzedaży - z 19 proc. w 2015 r. - poinformowała w piątek na konferencji prasowej na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy (woj. podlaskie) minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister wskazywała na działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na granicach, które - według niej - świadczą o uszczelnianiu systemu podatkowego. Jak mówiła, w zeszłym roku przechwycono na granicy m.in. 288 mln sztuk nielegalnych papierosów, co przekłada się na potencjalne uszczuplenie wpływów budżetowych o ok. 114 mln zł.

 

Przechwycono też 226 ton tytoniu i suszu tytoniowego o szacunkowej wartości 107 mln zł, co przekłada się na ok. 85 mln zł uszczupleń.

 

"Liczby świadczą o uszczelnianiu systemu"

 

- Te liczby świadczą o uszczelnianiu systemu - stwierdziła Czerwińska, dodając, że bohaterami tego uszczelniania są funkcjonariusze celni na granicach i pracownicy urzędów skarbowych.

 

Zwróciła też uwagę, że KAS ujawniła na granicach 4,5 tys. ton odpadów niebezpiecznych. - To nasz wkład na rzecz ochrony środowiska - podkreśliła minister

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie