Czerwińska: nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych

Polska

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych - zaapelowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska. Wyjaśniła, że PIT-y za podatników rozliczy administracja.

Minister wyraziła nadzieję, że ten rok będzie przełomowy, jeśli chodzi o wypełnianie PIT-ów przez podatników. "Pracujemy nad tym, aby to administracja skarbowa wykorzystując ogrom danych, które zbieramy i posiadamy, wypełniła PIT za podatnika" - powiedziała szefowa MF w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9".

 

Zaznaczyła, że nie chodzi o to, aby podatnik wypełniał PIT. - Tutaj podejście jest zupełnie inne. My wypełniamy PIT za podatnika, czyli system elektroniczny w sposób automatyczny uzupełnia dane podatnika, które posiadamy - powiedziała.

 

"Chciałabym, żeby ten system był prostszy"

 

Podkreśliła, że podatnicy, którzy rozliczają PIT -37, czyli uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, i PIT-38, czyli tzw. dochody kapitałowe, nie muszą się o nic martwić. W takim przypadku deklaracja zostanie automatycznie wygenerowany.

 

- Nie musi (podatnik - red.) podejmować aktywności, jeżeli nie korzysta z żadnych preferencji, ulg i odliczeń, jeżeli nie chce się rozliczać z małżonkiem - mówiła Czerwińska.

 

Dodała, że podatnik, który będzie chciał się rozliczyć z małżonkiem powinien zalogować się i wybrać taką opcję, natomiast reszta rozliczenia zostanie uzupełniona w sposób automatyczny.

 

- Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych, administracja PIT-37 i PIT-38 uzupełni je za podatnika - zaapelowała minister.

 

Czerwińska uważa, że system podatkowy nie musi być skomplikowany. - Chciałabym, żeby ten system był prostszy, a jego obsługa, czy kontakt z podatnikiem była bardziej intuicyjna - powiedziała. Zaznaczyła, że to się nie dzieje z dnia na dzień, to pewien proces.

 

Fiskus rozliczy PIT za podatnika

 

Zgodnie z planami resortu finansów nowa usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników od 15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl. Dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za ubiegły rok podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38.

 

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

 

Jak wyjaśnia MF, jeżeli podatnik zechce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - uzupełni swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem.

 

Kolejne ułatwienia w 2020 roku

 

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

 

Według MF usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Podatnik będzie mógł jednak sam zdecydować, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT w formie elektronicznej lub złożyć formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

 

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie