Czaputowicz: widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii

Świat
Czaputowicz: widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii
PAP/Paweł Supernak

Widzimy możliwości rozwoju współpracy między polskim i brazylijskim przemysłem obronnym - powiedział w piątek w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo. Opowiedział się też za powołaniem dwustronnej komisji ds. handlu i inwestycji.

Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach z Araujo, że Brazylia jest głównym partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej. Zwrócił uwagę, że obroty handlowe między obydwoma krajami w 2018 roku wyniosły 2,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu do roku 2017. Wyraził jednocześnie nadzieję, że współpraca ta będzie się rozwijać.

 

- Z pełną akceptacją przyjąłem zgłoszoną przez ministra Araujo propozycję dotyczącą powołania bardziej zinstytucjonalizowanej współpracy, powołania polsko-brazylijskiej komisji do spraw handlu i inwestycji. Będziemy pracować w najbliższych tygodniach nad realizacją tego postulatu - oświadczył szef polskiego MSZ.

 

Zapowiedział ponadto rozpoczęcie negocjacje w sprawie zawarcia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią.

 

"Liczymy na dialog pomiędzy stronami"

 

- Liczymy też na dialog pomiędzy polskimi i brazylijskimi służbami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi, co pozwali nam eksportować polskie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego do Brazylii - mówił Czaputowicz.

 

- Widzimy też możliwości rozwoju współpracy między naszymi przemysłami obronnymi. Polskie firmy są otwarte na projekty polegające na transferze technologii i ułatwianiu produkcji uzbrojenia, sprzętu wojskowego wspólnie z Brazylią - dodał szef MSZ.

 

Poinformował, że zaprosił brazylijskie firmy z dziedziny obronności do udziału w targach przemysłu zbrojeniowego we wrześniu w Kielcach. - Myślę, że to będzie dobry początek nawiązania bardzo obiecującej współpracy - ocenił Czaputowicz.

 

"Polska zwolennikiem umowy o wolnym handlu"

 

Ernesto Araujo poinformował, że tematem rozmowy z Czaputowiczem była m.in. kwestia umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur, czyli Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem. - Obecny rząd brazylijski jest jak najbliższy zakończenia tych negocjacji. Wydaje nam się też, że to stworzy nowe warunki również dla polskich produktów w Bazylii - powiedział Araujo.

 

Czaputowicz podkreślił, że Polska jest zwolennikiem zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosur. Jak mówił, pozwoli to na większe otwarcie naszych rynków i zwiększenie wymiany handlowej.

 

Negocjacje ws. porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejska a blokiem państw określanych jako Mercosur prowadzone są od około 20 lat. Porozumienie to jest ważne dla UE, zwłaszcza po tym, gdy USA rozpoczęły protekcjonistyczną politykę po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa.

 

"Należy wspierać Wenezuelę na drodze powrotu do demokracji"

 

Szef brazylijskiej dyplomacji zaznaczył, że z Czaputowiczem rozmawiał też o sytuacji na kontynencie południowoamerykańskim, w tym w Wenezueli. - Chodzi o to, by sami Wenezuelczycy mogli wybrać swoją drogę zgodnie zasadami demokracji - powiedział szef dyplomacji Brazylii. Podziękował Jackowi Czaputowicz za zaangażowanie Polski w sprawę Wenezueli.

 

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Polska podziela opinię Brazylii i społeczności międzynarodowej, że sytuacja w Wenezueli może wpływać niekorzystnie na stabilność regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. - Podzielamy stanowisko społeczności międzynarodowej, że Juan Guaido jako prezydent tymczasowy jest gwarancją stabilności. Chcemy, żeby Wenezuela powróciła na drogę demokracji - powiedziała Czaputowicz.

 

Dodał, że Polska podziela z Brazylia stanowisko, że należy wspierać Wenezuelę na drodze powrotu do demokracji i że musi się to odbyć bez udziału dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie