Czaputowicz: Rosja głównym zagrożeniem dla Europy Środkowej

Świat
Czaputowicz: Rosja głównym zagrożeniem dla Europy Środkowej
PAP/Paweł Supernak

Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia dla państw środkowoeuropejskich; to Rosja i jej agresywna polityka jest głównym zagrożeniem - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem w Warszawie.

Szef polskiego MSZ wśród tematów rozmów z Rinkeviczsem wymienił politykę wschodnią. - Podobnie oceniamy zagrożenia. Rosja jest tym głównym zagrożeniem dla państw środkowoeuropejskich, jej agresywna polityka - podkreślił Czaputowicz na konferencji prasowej.

 

Polityk zwrócił również uwagę na obchodzone w tym roku 10-lecie Partnerstwa Wschodniego, zaznaczając, że Polsce zależy, by program ten był "atrakcyjną formą relacji z naszymi bliskimi sąsiadami".

 

Rinkieviczs "silnie popiera" dialog

 

- Duża część naszych rozmów poświęcona była temu, jak należy zreformować tę formułę po to, by była ona atrakcyjna dla naszych partnerów. Pewne inicjatywy będziemy razem prezentować na forum europejskim i forum współpracy regionalnej - relacjonował minister.

 

Za wzmocnieniem współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego opowiedział się także szef łotewskiej dyplomacji, wyrażając jednocześnie poparcie dla propozycji przedstawianej w tej kwestii przez Warszawę.

 

Rinkeviczs akcentował też kwestie związane z polsko-łotewską współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa, dziękując Polsce za obecność wojskową na Łotwie w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO w tym kraju. Oświadczył też, że Ryga "silnie popiera" prowadzony przez Polskę i USA dialog dot. wzmocnienia obecności amerykańskiej w regionie. - Myślę, że przyczyni się to do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w regionie - stwierdził.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie