Policja testuje nowe oznakowanie radiowozów. "Nawiązuje do aktualnych trendów"

Moto
Policja testuje nowe oznakowanie radiowozów. "Nawiązuje do aktualnych trendów"
Policja.pl

Policyjne radiowozy mogą wkrótce zmienić barwy. Polska policja zaprezentowała prototypowe oznakowanie swoich pojazdów, które dzięki odblaskowym elementom, mają być bardziej widoczne w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych. Jeśli zmiany wejdą w życie, polskie radiowozy będą przypominały policyjne pojazdy, które można spotkać w Wielkiej Brytanii czy Szwecji.

Policyjne radiowozy z nowym malowaniem zostały zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2019. Znane niebiesko-srebrne barwy, które pojawiły się na polskich ulicach w 2007 roku, zostały wzbogacone odblaskowymi elementami w neonowym kolorze.

 

Projekt nowego oznakowania przygotowały wspólnie Komenda Główna Policji i Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny PIMOT. Nowe oznakowanie zostało już nałożone na pewną liczbę pojazdów i motocykli, aby można było sprawdzić je w warunkach normalnej pracy.

 

 

 

Koncepcja jest obecnie na etapie projektowo-badawczym. Decyzje w sprawie nowego wyglądu radiowozów zapadną najwcześniej za kilka miesięcy. Zanim to się stanie na drogi wyjadą samochody i motocykle testowe.

 

Nowy wzór oznakowania, dzięki umieszczeniu na karoserii charakterystycznych odblaskowych elementów ma ułatwić identyfikację pojazdu policyjnego, ale również poprawić widoczność, a w związku z tym bezpieczeństwo.

 

 

"Celem modernizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i innych uczestników ruchu drogowego poprzez poprawę widoczności pojazdu policyjnego w każdych warunkach drogowych i oświetleniowych" - poinformowała policja.

 

Podkreślono, że "proponowana forma graficzna nawiązuje do aktualnych trendów europejskich i światowych".

 

 

 

Podobne oznakowanie posiadają samochody policyjne m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech.

 

Podczas targów zaprezentowane zostały także m.in. nowe wzory mundurów w kolorze granatowym, nawiązujące do tradycji Policji Państwowej.

dk/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze