Korespondencyjne głosowanie dla osób niepełnosprawnych w wyborach do PE. Zgłoszenia do poniedziałku

Polska
Korespondencyjne głosowanie dla osób niepełnosprawnych w wyborach do PE. Zgłoszenia do poniedziałku
Polsat News

W wyborach do Parlamentu Europejskiego korespondencyjnie mogą zagłosować tylko osoby niepełnosprawne. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić do poniedziałku 13 maja. Do piątku 17 maja niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75 lat mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika.

Zgodnie z przepisami, wyborca niepełnosprawny ma prawo do uzyskiwania pełnej informacji o właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania, o lokalach obwodowych komisji wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy niepełnosprawnego, o warunkach dopisania do spisu wyborców w takim obwodzie głosowania, terminie wyborów oraz godzinach głosowania, o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach, a także zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów oraz o warunkach i formach głosowania.

 

Informacje te są zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej, są także przekazywane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na wniosek wyborcy niepełnosprawnego, telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej.

 

Dwie specjalne formy udziału w głosowaniu

 

Wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługują także dwie specjalne formy udziału w głosowaniu: głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika.

 

W przypadku majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca z niepełnosprawnościami musi zgłosić komisarzowi wyborczemu do 13 maja. W zgłoszeniu wyborca może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów.

 

Jeśli wyborca niepełnosprawny chce zagłosować w eurowyborach przez pełnomocnika musi najpóźniej do 17 maja złożyć wniosek w urzędzie gminy (miasta), w której jest wpisany do rejestru wyborców w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Do głosowania przez pełnomocnika uprawnieni są także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 75 lat.

 

W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda niepełnosprawnemu wyborcy, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji tę nakładkę.

 

Wyborcy niepełnosprawnemu może pomagać w głosowaniu inna osoba

 

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy.

 

Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny.

 

Co ważne, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego komisja jest zobowiązana do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz o zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

 

Wyborca niepełnosprawny może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje. W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie właściwym dla tego lokalu wyborczego (w majowych wyborach do PE wniosek należy złożyć do 21 maja).

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie