20-miesięczne dziecko na diecie wegańskiej. Wyglądało na 3 miesięczne

Świat
20-miesięczne dziecko na diecie wegańskiej. Wyglądało na 3 miesięczne
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

W Sydney ruszył proces rodziców, których córka od urodzenia była na diecie wegańskiej i w ocenie lekarzy mając niespełna 2 lata, wyglądała jakby miała 3 miesiące. Ważyła 4,9 kg i nie miała zębów. 32-letniej matce i 34-letniemu ojcu grozi 5 lat więzienia. Dziecko zostało już im odebrane.

Dokumenty sądowe wskazują, że matka dziecka jadła jedną filiżankę owsianki z mlekiem ryżowym i pół banana rano, a na lunch tosty z dżemem lub masłem orzechowym. Na kolację miała otrzymać tofu, ryż lub ziemniaki.

 

Matka stwierdziła, że dziecko było wybredne i dostawało głównie owsiankę.

 

"Liczne niedobory witamin"

 

Według lekarzy dziewczynka nie umiała mówić i cierpiała na napady drgawek. W jej organizmie stwierdzono liczne niedobory m.in.: wapnia, fosforanów, witaminy B12, witaminy A, żelaza i cynku. 

 

W dochodzeniu dotyczącym historii medycznej dziewczynki lekarze stwierdzili brak szczepień, badań kontrolnych po urodzeniu oraz brak aktu urodzenia.

 

Obecnie dzieckiem zajmuje się opiekunka, która podczas rozprawy zeznała, że obecnie "​​waga dziewczynki stała się nieproporcjonalna do jej wzrostu". Oznacza to, że dziecko ​jest otyłe, ponieważ wolno rośnie.

 

"Nie był weganinem"

 

Adwokat ojca dziecka powiedział, że jego klient nie był weganinem, natomiast matka, która wcześniej zawodowo opiekowała się dziećmi, w domu robiła zakupy i gotowała. Matka tłumaczyła, że zaniedbanie dziecka spowodowane jest depresją poporodową. Biegli odrzucili jednak tę argumentację.  

 

Jednak sędzia stwierdził, że ojciec jest "wykształconym człowiekiem" i  powinien był wiedzieć, że waga córki jest za mała. 

 

Dwaj starsi bracia malucha, w wieku czterech i sześciu lat, są również pod opieką państwa, także byli na diecie wegańskiej.

maw/msl/ml/ news.com.au
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie