Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis wybrany na drugą kadencję

Świat
Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis wybrany na drugą kadencję
PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis zdobywając 56 procent głosów, a jego rywal Stawros Malas uzyskał poparcie 44 procent głosujących.

Oficjalne wyniki wyborów podano w niedzielę wieczorem.

 

Anastasiadis, 71-letni polityk wywodzący się z konserwatywnego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), zapewnił sobie tym samym drugą pięcioletnią kadencję.


Malas, wspierany przez komunistyczną Postępową Partię Ludu Pracującego (AKEL) spotkał się już z Anastasiadisem podczas wyborów prezydenckich w 2013 roku, również przegrywając w dogrywce.

 

W kampanii wyborczej obaj politycy obiecywali m.in. wznowienie negocjacji na temat zjednoczenia wyspy.

 

Odrodzenie się z kryzysu

 

Oprócz tematu rozmów pokojowych kampanię zdominowało też odrodzenie gospodarcze Cypru po kryzysie finansowym z 2013 roku. Po tych wydarzeniach sytuacja ekonomiczna poprawiła się m.in. dzięki boomowi w sektorze turystycznym i rekordowym wynikom tej branży w 2017 roku.

 

Niedzielne głosowanie trwało od godz. 7 do godz. 18 czasu miejscowego (godz. 6-17 w Polsce). Do głosowania uprawnionych było nieco ponad 550 tys. obywateli.

 

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się przed tygodniem, Anastasiadis otrzymał 35,5 proc. głosów, a Malas - 30,2 proc.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie