Polska będzie doradzać krajom, które mają problem z mafiami VAT

Polska
Polska będzie doradzać krajom, które mają problem z mafiami VAT
Pixabay/cloudhoreca

Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki nawiązując do informacji podawanej przez francuski dziennik "Liberation".

"Liberation" napisał we wtorek na pierwszej stronie o materiale będącym wynikiem działań projektu Grand Theft Europe, w ramach którego 35 redakcji ze wszystkich państw Unii Europejskiej badało oszustwa wokół podatku VAT. Projekt koordynowała niemiecka redakcja non profit Correctiv, w której pracują dziennikarze śledczy.

Na artykuł uwagę zwrócił w swoim wpisie na Twitterze premier Morawiecki. "To, o czym mówiliśmy od kilku lat, znajduje zrozumienie również w Unii Europejskiej" - stwierdził premier.

"Będziemy służyć radą wszystkim krajom, które będą chciały wykorzystać nasze doświadczenia w walce z mafiami VAT" - zaznaczył Morawiecki.

 


Dziennikarze chcieli "wydobyć na światło dziennie" ogromne oszustwa "karuzeli podatkowej", w wyniku których każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro z podatku VAT. "Liberation" zaznacza, że choć mechanizmy "karuzeli podatkowej" są znane władzom od ponad 25 lat, takie przestępstwa nadal powodują ogromne szkody, a państwa są niezdolne do przerwania tych praktyk. Dziennik przytacza badania przeprowadzone przez Europol, zgodnie z którymi europejskie służby są zdolne odzyskać jedynie 1,1 proc. zdobywanych w ten nielegalny sposób zysków.

Podmioty z wielu państw UE wprowadzają na rynek towary lub usługi, często pozornie, by otrzymać od państwa członkowskiego zwrot podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu takich operacji w ciągu kilku miesięcy przestępcy mogą zdobyć bardzo duże środki, a zanim państwo zorientuje się, że dokonano przestępstwa, firmy znikają, a wyłudzone pieniądze trafiają do rajów podatkowych.

Oszustwa wokół podatku VAT "często wiążą się z innymi przestępstwami, jak praniem pieniędzy czy korupcją", lecz także ze zbrodniami czy terroryzmem - czytamy. Według francuskiego dziennika generowane w ten sposób zyski trafiają ostatecznie do organizacji przestępczych i siatek terrorystycznych, jako że wiele redakcji z projektu Grand Theft Europe wykryło powiązania oszustów "karuzeli podatkowej" z finansowaniem dżihadystów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie