Luka w VAT wyniosła w 2017 roku ok. 25 mld zł. "Jest znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności"

Biznes
Luka w VAT wyniosła w 2017 roku ok. 25 mld zł. "Jest znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności"
Flickr/PIVISO

W 2017 roku luka w VAT wyniosła około 25 mld zł i nadal istnieje znacząca przestrzeń do lepszej ściągalności VAT w kolejnych latach - ocenia Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2017 roku.

"Opierając się na metodyce Komisji Europejskiej dotyczącej szacowania luki w VAT, można oszacować, że w 2017 r. poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji (tzw. compliance effect) wyniosła 10,8 mld zł (z 17,4 mld zł uzyskanych w latach 2016 - 2017). Potwierdza to, że wprowadzone instrumenty dotyczące walki z praktykami o charakterze przestępczym w podatku VAT oraz inne działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przyniosły w 2017 r. wymierne efekty" - napisano.

 

"Pomimo faktu, że według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, w 2017 r. luka podatkowa uległa zauważalnemu ograniczeniu (o 6,0 pkt. proc.), to wciąż wynosiła ona ok. 25 mld zł, tj. ok. 14,0 proc. potencjalnych wpływów. Istnieje więc znacząca przestrzeń do poprawy w zakresie ściągalności podatku VAT w nadchodzących latach" - dodano.

 

W ubiegłym roku firma doradcza PwC informowała, że według prognozy jej ekspertów w 2017 r. luka podatkowa w VAT w Polsce zmniejszy się o 13 mld zł do 39 mld zł.

 

Luka VAT to różnica pomiędzy realnymi wpływami z podatku VAT a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie