Imitacja broni terrorysty z Nowej Zelandii na dniach otwartych szkoły w Tarnowie

Polska
Imitacja broni terrorysty z Nowej Zelandii na dniach otwartych szkoły w Tarnowie
zsme.tarnow.pl

Podczas dni otwartych Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie jedną z "atrakcji" była imitacja broni wykorzystanej przez skrajnie prawicowego terrorystę w masakrze w Christchurch. Na atrapie przyniesionej do szkoły przez ucznia 3. klasy technikum były antyislamskie hasła. Dyrektor szkoły Jan Onak powiedział polsatnews.pl, że "broń" była inspirowana grą Counter Strike", a nie zamachem.

Podobna broń pojawiła się rzeczywiście w grze Counter Strike przed zamachem w Christchurch.

 

Broń z gry, ale hasła z masakry 

 

Jednak na "karabinie" nastolatka znalazły się te same hasła, którymi posługiwał się terrorysta: "Tours 732" (nawiązanie do bitwy pod Poitiers, symbolicznie uznawanej za zwycięstwo nad muzułmańskimi najeźdźcami -  red.) oraz "kebab remover".

 

- Wobec ucznia zostaną wyciągnięte konsekwencje. O karze zadecyduje najbliższa rada pedagogiczna - powiedział dyrektor szkoły Jan Onak w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Według niego "uczeń jest normalny, ułożony i spokojny. Nie chciał zrobić tego, co chce mu się przypisać".

 

- Twierdził w rozmowie z nauczycielami, że nie wiedział o zamachach w Nowej Zelandii - dodał Onak. 

 

 

 

Zamachy w Nowej Zelandii 

 

15 marca w Christchurch - trzecim co do wielkości mieście Nowej Zelandii - doszło do ataków na dwa pełne wiernych meczety. W zamachu zginęło 50 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

 

Był to najbardziej krwawy akt terrorystyczny w historii kraju. Odpowiedzialność za oba ataki wziął na siebie 28-letni zwolennik skrajnej prawicy z Australii Brenton Tarrant, który przebywa obecnie w areszcie. Termin rozpoczęcia jego procesu nie został jeszcze podany. Grozi mu dożywocie.

maw/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie