10 maja kolejne spotkanie w ramach okrągłego stołu ws. oświaty

Polska
10 maja kolejne spotkanie w ramach okrągłego stołu ws. oświaty
Polsat News

10 maja odbędzie się kolejne spotkanie w ramach okrągłego stołu ws. oświaty; najprawdopodobniej podczas tego spotkania premier Mateusz Morawiecki podsumuje pierwszą część debat, które już się odbyły - zapowiedziała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Pierwszy etap rozmów poświęconych edukacji, zorganizowany z inicjatywy szefa rządu, odbył się w piątek 26 kwietnia w centrum konferencyjnym na PGE Narodowym, a obrady w podstolikach toczyły się we wtorek 30 kwietnia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Kopcińska podczas wtorkowej rozmowy w "Sygnałach Dnia" w Radiowej Jedynce pytana była, czy rząd ma określone ramy czasowe, kiedy miałyby się pojawić na stole konkretne rekomendacje dotyczące zmian w oświacie. Rzeczniczka rządu odparła, że wszytko zależy od tego jak będą przebiegały prace w zespołach.

 

- 10-go ponownie okrągły stół. Najpierw najprawdopodobniej w tym pierwotnym, szerszym wydaniu. Najprawdopodobniej premier Mateusz Morawiecki podsumuje tę pierwszą część debat, które już się odbyły, a dalej praca w podstolikach - powiedziała Kopcińska.


- Wiemy o zainteresowaniu pana prezydenta okrągłym stołem, jego przedstawiciele byli w czasie poprzednich dyskusji, będą zapewne 10-go - dodała.

 

Zaproszenie do uczestniczenia w obradach dla ZNP


Rzeczniczka rządu ponownie zaprosiła do udziału w obradach wszystkich, którzy do tej pory w nich nie uczestniczyli, czyli - jak powiedziała - "przede wszystkim związki zawodowe, ZNP". - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - dodała Kopcińska.

Jak stwierdziła, "dobrze by było żeby ci, którzy protest rozpoczęli, czyli ZNP, usiedli do tych rozmów, do okrągłego stołu, przystąpili do pracy w podstolikach, bo głosy nauczycieli, rodziców ekspertów również świata akademickiego powinny być uzupełnione przez wszystkich zainteresowanych". - A wydaje się, że skoro pan (prezes ZNP, Sławomir) Broniarz protest zainicjował, ZNP protestował, to dobrze by było żeby teraz usiedli i w końcu ze swoimi kolegami (...) poszukiwali najlepszych rozwiązań - powiedziała rzeczniczka rządu.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwał od 8 do 27 kwietnia br., kiedy to został zawieszony.

W minionym tygodniu prezes ZNP poinformował, że związek podtrzymuje decyzję, by nie brać udziału w spotkaniach okrągłego stołu. 29 kwietnia ZNP zarekomendował strajk włoski - zalecił nauczycielom, by pracowali tylko tyle, ile przewidują przepisy prawa oświatowego, prowadzili wyłącznie zajęcia dydaktyczne, a odwołali zajęcia dodatkowe. "Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy!" - napisał na Facebooku prezes ZNP.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie