Ofiary pożaru rosyjskiego samolotu zatruły się śmiertelnie produktami spalania

Świat
Ofiary pożaru rosyjskiego samolotu zatruły się śmiertelnie produktami spalania
PAP/EPA/Sergei Ilnitsky

Większość pasażerów, którzy zginęli w pożarze samolotu Suchoj Superjet 100 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, zatruła się toksycznymi produktami spalania - podała w poniedziałek agencja TASS powołując się na źródło w organach ochrony prawa. Służby odnalazły rejestratory lotu.

"Przeważająca większość pasażerów, którzy nie zdołali się wydostać z samolotu i zginęli, zatruła się produktami spalania. (...) Przyczyny śmierci ustalone zostaną w toku ekspertyzy, ale można oceniać, że większość tych, którzy pozostali w samolocie, zginęła z powodu zatrucia" - poinformowało to źródło.

 

Źródło w służbach ratowniczych powiedziało także agencji TASS, że znaleziono dwa rejestratory lotów z pokładu SSJ-100.

 

W trakcie awaryjnego lądowania samolotu w niedzielę po południu wybuchł pożar, który szybko objął tylną część samolotu. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek o śmierci 41 osób, w tym dwojga dzieci. Na pokładzie samolotu znajdowało się 78 osób.

 

Załoga samolotu Suchoj Superjet 100 (SSJ 100), należącego do linii Aerofłot, który miał lecieć z Moskwy do Murmańska, poprosiła o zgodę na lądowanie na Szeremietiewie ze względu na problemy techniczne niecałe pół godziny po starcie. Z powodu trudnych warunków pogodowych samolot zdołał wylądować dopiero przy drugiej próbie.

 

Niektórzy eksperci wypowiadający się dla mediów przypuszczają, że w trakcie "twardego" lądowania i kilkukrotnego uderzenia elementów podwozia o ziemię mogły zostać uszkodzone zbiorniki paliwa.

 

Media podawały także, powołując się na załogę samolotu, że w maszynę w powietrzu uderzył piorun. Informowano także, że samolot stracił łączność radiową z kontrolą lotów.

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie