Awaryjne lądowanie i pożar samolotu w Moskwie. Zginęło 41 osób

Świat

Do 41 wzrósł bilans ofiar awaryjnego lądowania i pożaru samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100 na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo - podała agencja Interfax. - Spośród 78 osób na pokładzie, przeżyło tylko 37 osób - przekazała agencji Svetlana Petrenko, przedstawicielka Komitet Śledczego Federacji Rosyjskiej. Wcześniej Komitet informował o śmierci 13 osób.

Wcześniej agencja TASS podała, że sześć osób zostało rannych. Według tego źródła los części pasażerów był nieznany. Telewizja Rossija24 powiadomiła, że jedną z ofiar śmiertelnych jest osoba z personelu pokładowego, która do końca starała się ratować pasażerów.

 

Ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że stan dwóch rannych osób jest ciężki.

 

Media podawały najpierw, powołując się m.in. na załogę samolotu, że w maszynę uderzył piorun, co spowodowało usterkę techniczną. Jednak linie lotnicze Aerofłot, do których należał samolot, powiadomiły, że silniki samoloty zapaliły się po awaryjnym lądowaniu. 

 

Samolot dopiero przy drugiej próbie zdołał wylądować

 

Samolot pasażerski, który miał lecieć z Moskwy do Murmańska, poprosił o zgodę na lądowanie krótko po starcie około godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce). Z powodu trudnych warunków pogodowych dopiero przy drugiej próbie zdołał wylądować. Wówczas już tylna część maszyny była cała w płomieniach. Później podano, że tylna część samolotu została całkowicie zniszczona. 

 

 

Ludzi ewakuowano przy pomocy nadmuchiwanych trapów

 

Ludzi ewakuowano przy pomocy nadmuchiwanych trapów. Na pokładzie było 73 pasażerów i pięciu członków załogi. Według mediów ludzie, którzy wydostali się z samolotu, zaczęli rozbiegać się w panice, stąd problemy z oszacowaniem liczby ofiar.

 

 

Lotnisko Szeremietiewo zostało przejściowo zamknięte. Potem media informowały, że częściowo wznowiło pracę, jednak wiele lotów przekierowano do innych moskiewskich portów lotniczych.

 

Na Szeremietiewo udał się minister transportu Rosji Jewgienij Ditrich. Linie Aerofłot, do których należał samolot, powołały sztab kryzysowy.

 

Jak informuje Tomasz Kułakowski, korespondent Polsat News w Moskwie, kondolencje rodzinom ofiar złozył prezydent Rosji, Władimir Putin. 

 

   

 

Ostatni przegląd techniczny samolot przeszedł na początku kwietnia 

 

Suchoj Superjet 100 (SSJ 100) to regionalny wąskokadłubowy samolot pasażerski, przeznaczony dla 98-108 pasażerów, z silnikiem SaM146. Według stanu na kwiecień 2019 roku wyprodukowano łącznie 186 samolotów tego typu. SSJ 100 był pierwszym rosyjskim samolotem pasażerskim powstałym po rozpadzie ZSRR i wielką nadzieją rosyjskiego przemysłu lotniczego.

 

Jednak w 2012 roku SSJ 100 rozbił się w Indonezji w trakcie lotu pokazowego; zginęło 45 osób. Zdarzały się także inne incydenty przy użytkowaniu tych maszyn.

 

Jak poinformował w niedzielę koncern Suchoj, samolot, w którym doszło do niedzielnej tragedii, był w użytkowaniu od 2017 roku. Ostatni przegląd techniczny przeszedł na początku kwietnia br.

pgo/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie