Koła podwozia Airbusa A-320 zatopiły się w asfalcie. Zaskakujący incydent na lotnisku w Kazachstanie

Świat
Koła podwozia Airbusa A-320 zatopiły się w asfalcie. Zaskakujący incydent na lotnisku w Kazachstanie
Facenook/Aviation Safety Network

Samolot należący do największego kazachskiego przewoźnika Air Astana wylądował na lotnisku w Kustanaj po locie ze stolicy kraju Nur-Sułtan (noszącej do 20 marca nazwę Astana). Podczas kołowania doszło do niecodziennej sytuacji, koła lewego podwozia zatopiły się w asfalcie i Airbus A-320 ugrzązł na płycie lotniska.

Incydent miał miejsce w środę o godzinie 10:40. Samolot z Nur-Sułtan po wylądowaniu rozpoczął kołowanie w stronę terminalu lotniska. W pewnym momencie lewe podwozie zatopiło się w asfaltowym pokryciu betonowych płyt. Lot powrotny do Nur-Sułtan został odwołany. 


Komisja Lotnictwa Cywilnego ministerstwa rozwoju Republiki Kazachskiej poinformowała, że "służby lotniska przed lądowaniem samolotu wykonały prace związane z czyszczeniem pasa startowego i płyty postojowej".


Po incydencie zapowiedziano, że zostaną "pilnie przeprowadzone niezbędne prace, które mają zbadać płytę postojową pod kątem trwałości, by zidentyfikować przyczynę incydentu".

 

Obecnie lotnisko Kustanaj przechodzi renowację, jednak nie wykonano jeszcze prac na tej części płyty postojowej, na której doszło do zdarzenia. Wzmocnienie i układanie nowej nawierzchni ma rozpocząć się w czerwcu 2019 r.

grz/ aviation-safety.net, sputniknews.kz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie