Tajlandzka prasa wychwala króla. Rama X ogłosił ułaskawienie więźniów

Świat
Tajlandzka prasa wychwala króla. Rama X ogłosił ułaskawienie więźniów
PAP/EPA/PUBLIC RELATIONS DEPARTMENT HANDOUT

Tajlandzka prasa wychwala w sobotę króla Mahę Vajiralongkorna (Ramę X) jako świetnego sportowca i promotora zdrowego stylu życia. Monarcha ogłosił, że z okazji swojej koronacji ułaskawi niektórych więźniów, by „dać im szansę na zostanie dobrymi obywatelami”.

- Będę rządził sprawiedliwie dla dobra ludzi - brzmiał pierwszy królewski rozkaz Ramy X, wydany w sobotę po uroczystej koronacji w pałacu królewskim w Bangkoku. Agencja Reutera zauważa, że rozkaz był podobny do tego, jaki w 1950 roku po swojej koronacji wygłosił ojciec obecnego monarchy Bhumibol Adulyadej.

 

Wspiera zdrowy styl życia

 

Podobnie jak jego ojciec, Rama X uwielbia sport i wspiera organizację wydarzeń promujących zdrowy styl życia - podkreśla dziennik "Bangkok Post". Gazeta ocenia koronowanego w sobotę monarchę jako "prawdziwego przewodnika Tajów".

 

Król opanował sztukę jazdy konnej w wieku 11 lat, a w czasie nauki w Tajlandii i za granicą uprawiał szereg sportów, w tym piłkę nożną, rugby i wioślarstwo. Dzięki umiejętnościom piłkarskim zyskał sobie przydomek "książę futbolu"; jest również patronem Amatorskiego Związku Muay Thai (boksu tajskiego) - podaje "Bangkok Post".

 

Dziennik zwraca uwagę, że na ulice Bangkoku wyszło w sobotę wiele osób w ubraniach koloru żółtego, który symbolizuje władzę królewską i tradycyjnie wiązany jest z poniedziałkiem - dniem narodzin Ramy X. Według gazety mieszkańcy wyszli na ulice, by "wziąć udział w wydarzeniach, które zapamiętają do końca życia".

 

Ułaskawi więźniów

 

Z okazji koronacji Rama X ogłosił amnestię i złagodzenie wyroków dla więźniów, by „dać im szansę na zostanie dobrymi obywatelami”.

 

Nie jest jasne, ilu skazańców zostanie objętych królewskim ułaskawieniem. Według dekretu opublikowanego w piątek gazecie urzędowej amnestia ma dotyczyć m.in. osób nieuleczalnie i przewlekle chorych, niepełnosprawnych oraz takich, którym do końca wyroku pozostał mniej niż rok.

 

W dekrecie nie wykluczono z amnestii obcokrajowców ani osób skazanych za obrazę monarchii - poważnego przestępstwa zagrożonego w Tajlandii karą do 15 lat więzienia. Według "Bangkok Post" jednym z ułaskawionych może być studencki działacz Jatupat Boonpattararaksa, skazany w 2017 roku na dwa i pół roku więzienia za przekazywanie w internecie biogramu króla, przygotowanego przez brytyjską stację BBC.

 

Rozpoczęte w sobotę trzydniowe uroczystości koronacji Ramy X łączą tradycje buddyjskie i hinduistyczne. Po rytuałach oczyszczenia i namaszczenia król otrzymał i włożył sobie na głowę ponad 200-letnią koronę, wykonaną ze złota, wysadzaną diamentami i ważącą 7,3 kg. Naczelny bramin przekazał mu również insygnia koronacyjne, w tym królewski wachlarz, miecz zwycięstwa i pantofle.

 

Po południu król uda się do Świątyni Szmaragdowego Buddy - najważniejszej świątyni buddyjskiej w kraju - gdzie ogłosi się Królewskim Patronem Buddyzmu. Na zakończenie sobotniej części ceremonii Rama X symbolicznie wprowadzi się do rezydencji królewskiej.

 

W niedzielę weźmie udział w pochodzie ulicami Bangkoku, a następnego dnia wygłosi publiczne przemówienie z balkonu pałacu królewskiego i spotka się z zagranicznymi dyplomatami.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie