Rozdano niemieckie nagrody filmowe Lola

Świat
Rozdano niemieckie nagrody filmowe Lola
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemieckie nagrody filmowe zwane Lola zostały rozdane w Berlinie w piątek wieczorem. Zwycięzcą został faworyt - biograficzny film "Gundermann" o NRD-owskim piosenkarzu rockowym Gerhardzie Gundermannie.

Gerhard Gundermann był w czasach NRD operatorem koparki, piosenkarzem i informatorem Stasi. Film o nim zwyciężył w sześciu kategoriach.

 

- Być może nadszedł czas, żeby opowiadać właśnie takie historie. Historie, które są bardziej skomplikowane i nie opowiadają tylko o dobru i złu, o oprawcach i ofiarach, tylko o wielu odcieniach ludzkiego życia, które są pomiędzy - zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie - mówił reżyser Andreas Dresen odbierając statuetkę za najlepszy film.

 

Najlepszy aktor i aktorka

 

Odtwórca głównej roli Alexander Scheer został wyróżniony jako najlepszy aktor. Film dostał oprócz tego nagrody za reżyserię i scenariusz.

Srebrną Lolę zdobył dramat "Styx" o żeglarce, która napotyka podczas rejsu statek z migrantami. Susanne Wolf, odtwórczyni głównej roli, dostała nagrodę, jako najlepsza aktorka.

 

- Chętnie zjadłbym teraz kiełbasę z curry - żartował zwycięzca wieczoru Andreas Dresen. Była to aluzja do wegetariańskiego poczęstunku po zakończeniu gali. Bohater jego filmu - zmarły w 1998 roku Gerhard Gundermann - był jednak wegetarianinem.

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie