Zmarł operator filmowy Jerzy Wójcik, współtwórca polskiej szkoły filmowej

Polska
Zmarł operator filmowy Jerzy Wójcik, współtwórca polskiej szkoły filmowej
PAP/Leszek Szymański

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie - poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat.

Jerzy Wójcik był autorem zdjęć do najważniejszych filmów polskich z lat 50. i 60. XX w.

 

Jako operator współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem.

 

Karierę zawodową rozpoczął w 1956 r. na planie filmu "Kanał" w reż. Andrzeja Wajdy i "Koniec nocy" (reż. zbiorowa), na którym pracował jako operator kamery pod kierunkiem Jerzego Lipmana. Zadebiutował jako samodzielny operator w 1957 r. przy realizacji "Eroiki" w reż. Andrzeja Munka.

 

Pracował przy realizacji takich filmów, jak "Popiół i diament" w reż. Andrzeja Wajdy, "Faraon", "Matka Joanna od Aniołów" (oba w reż. Jerzego Kawalerowicza), "Westerplatte" w reż. Stanisława Różewicza czy "Potop" w reż. Jerzego Hoffmana.

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie - poinformował w czwartek PAP jego syn Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy miał miał 88 lat.

 

Był profesorem zwyczajnym sztuki filmowej i wieloletnim wykładowcą łódzkiej Filmówki. W 1999 r. wspólnie z Andrzejem Mularczykiem napisał scenariusz i wyreżyserował film "Wrota Europy".

 

Był laureatem ważnych polskich nagród za twórczość filmową, m.in. Orła za osiągnięcia życia (2009), Platynowych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni (2012), Nagrody Specjalnej PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej (2013), Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018). W 2018 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa łódzkiej PWSFTviT.

 

W 2006 r. opublikował książkę "Labirynt światła".

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!