Defilada "Silni w sojuszach" na Wisłostradzie. 2 tys. żołnierzy, 200 pojazdów

Polska

Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne - wewnętrznie jak i zewnętrznie; fundamentalnym elementem bezpieczeństwa jest sprawna i dobrze wyposażona armia oraz sprawne służby, które o to bezpieczeństwo dbają - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.

W defiladzie, którą rozpoczęło odegranie hymnów Polski, UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, oraz wciągnięcie flag naszego kraju, Wspólnoty i NATO na maszty, wzięły też udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

- Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, witając majową jutrzenkę, możemy w ten szczególny sposób świętować wyjątkowy czas, czas rocznic, pięknych dla nas rocznic: 30-lecia pokonania komunizmu, 20-lecia przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 15-lecia przynależności do Unii Europejskiej - mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na początku defilady wojskowej pod hasłem "Silni w sojuszach".

 

Jak wskazał, wszystkie te rocznice są obchodzone w dniu rocznicy najważniejszego dla Polski wydarzenia - rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. - Ci, którzy ją wtedy, uchwalali czynili to po to, żeby Polska odzyskała siły i by była państwem nowoczesnym - podkreślił prezydent.

 

Według niego, państwo silne, to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. - Nie ma żadnych wątpliwości, że fundamentalnym elementem tego bezpieczeństwa jest zarówno sprawna i dobrze wyposażona armia, jak i sprawne i dobrze zabezpieczone służby, które o to bezpieczeństwo dbają - zaznaczył Andrzej Duda.

 

"Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji"

 

- Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu w wojsku sprzętem piątej generacji - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak przed defiladą . Zapewnił też, że Wojsko Polskie będzie nadal brać aktywny udział w misjach zagranicznych.

 

Szef MON przypomniał, że w tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

- Przytępienie naszego kraju zarówno do NATO jak i UE potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu możemy powiedzieć, że polskie Siły Zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, konsekwentnie wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt - mówił minister. Dodał, że polskie wojsko jest modernizowane. - Zadaniem na dziś jest zastąpienie postsowieckiego sprzętu sprzętem piątej generacji - oświadczył szef MON.

 

Błaszczak przypomniał też, że w piątkowej defiladzie obok żołnierzy WP udział biorą też żołnierze państw sojuszniczych. "Chciałbym podkreśli, że Wojsko Polskie było, jest, i będzie aktywne jeśli chodzi o udział w misjach" - zapewnił szef MON. Dziękował też ministrom obrony państw NATO za obecność na defiladzie, a także żołnierzom i funkcjonariuszom za służbę

 

Defilada, która odbywa się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, wyruszyła po godz. 14 ze skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy się na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny z trybuną znajduje się przy Multimedialnym Parku Fontann.

 

W defiladzie bierze udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. Zaprezentuje się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.

 

Żołnierze USA pokażą transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejadą także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

 

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku

 

Okazją do organizacji defilady jest przypadająca w tym roku 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

Zorganizowanie dodatkowej, rocznicowej defilady - oprócz tradycyjnie odbywającej się 15 sierpnia - szef MON zapowiedział w marcu. Jak mówił, defilada w dniu narodowego święta 3 maja to także nawiązanie do tradycji międzywojennych.

 

M.in. o przygotowaniach do defilady opowiadali w Polsat News kpt. Michał Tomczyk z Ministerstwa Obrony Narodowej i płk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

jm/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie