Państwowe obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Polska

2 maja w całym kraju obchodzony jest Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Obchody tego dnia oficjalnie rozpoczęło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. - Polska flaga ma swoją moc jednoczącą i budującą wspólnotę - mówił podczas obchodów prezydent Andrzej Duda.

W uroczystościach na Zamku Królewskim wzięli także udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, a także kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP: Krzysztof Szczerski, Halina Szymańska, Paweł Mucha, Wojciech Kolarski i Adam Kwiatkowski.


Flaga została wciągnięta przez poczet flagowy. Podczas podniesienia flagi uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn.

 

Na zakończenie uroczystości para prezydencka rozdawała biało-czerwone flagi warszawiakom.

 

"Flaga ma moc budującą wspólnotę"

 

Prezydent zabrał głos podczas uroczystości przed Belwederem po uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym m.in. w działalności na rzecz środowisk polonijnych i promowania polskiej kultury i historii. Rozdał też flagi Polski wyróżnionym organizacjom i instytucjom.

 

Odznaczenia otrzymali m.in. b. przewodniczący Rady Polonii Świata, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu Jan Cytowski oraz prezeska Kongresu Oświaty Polonijnej Jolanta Tatara. Z kolei flagi przyznano m.in. przedstawicielom polskiego harcerstwa, szkół, mediów polonijnych, instytucji kulturalnych i kościelnych oraz hospicjów.

 

- Proszę, żebyście państwo przyjęli te odznaczenia, jak również te biało-czerwone flagi, jako wyraz wdzięczności ze strony Rzeczypospolitej Polskiej za waszą działalność - powiedział Duda, zwracając się do grona uhonorowanych.

 

 

 

Jak ocenił, fakt, że 2 maja jest zarazem Dniem Flagi i świętem Polonii i Polaków za granicą, jest symboliczny.

 

- Flaga swoją moc łączącą, swoją moc jednoczącą, swoją moc budującą wspólnotę - taka jest tradycja, ale ona ma szczególne znaczenie i szczególny wymiar poza granicami kraju, tam, gdzie przez stulecia, zwłaszcza przez ostatnie dwa stulecia, wyjechało tak wielu naszych rodaków - podkreślił prezydent.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef SG WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.

 

Morawiecki: flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

 

Przed godz. 10 także premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. - Barwy biało-czerwone, nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - mówił Morawiecki. Szef rządu przypomniał, że pierwotnie barwą polskiego wojska był karmazyn, uważany za najszlachetniejszą z barw. - Jesteśmy takim najdzielniejszym, najszlachetniejszym narodem - stwierdził premier.

 

Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.

 

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

las/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie