Trzy osoby zatrzymane po Marszu Suwerenności w Warszawie

Polska
Trzy osoby zatrzymane po Marszu Suwerenności w Warszawie
PAP/Marcin Obara
Kontrmanifestanci na trasie marszu.

Dwie osoby zostały zatrzymane pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, jedna może odpowiedzieć za ich znieważenie - podało RMF FM. Wszyscy zatrzymani to osoby, które zakłócały w środę przebieg Marszu Suwerenności w Warszawie. Policja wylegitymowała także kilkunastu innych kontrmanifestantów.

Marsz Suwerenności 1 maja zorganizowała wystawiająca listy w wyborach do PE koalicję Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy wraz ze stowarzyszeniem Marsz Niepodległości oraz Młodzieżą Wszechpolską w związku z 15. rocznicą wejścia Polski do UE.


Na czele Marszu Suwerenności jego uczestnicy trzymali baner z hasłem "Nie dla UE". Mieli ze sobą także transparenty z hasłami "Chwała bohaterom, śmierć komunistom" oraz przekreśloną czarną flagę z gwiazdami Unii Europejskiej. Wznosili okrzyki: "Raz sierpem raz młotem unijną hołotę", "Precz z Unią Europejską", "PiS, PO jedno zło", "Tu jest Polska, nie POLIN".


Na trasie marszu, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu ustawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa kontrmanifestantów. Trzymali transparenty z hasłami: "Nacjonalizm równa się faszyzm", "Narodowcy wstyd", "Polexit stop".


Kolejna grupa kontrmanifestantów zgromadziła się na skrzyżowaniu ulicy Świętokrzyskiej i Krakowskiego Przedmieścia. Śpiewali oni hymn Unii Europejskiej "Odę do radości". Obie manifestacje oddzielały wozy policyjne.


- Doszło do próby zablokowania legalnego zgromadzenia. Z naszej strony podjęliśmy stosowne działania. Osoby blokujące zostały usunięte z trasy. Wobec osób naruszających prawo podjęte zostaną kroki wynikające z obowiązujących przepisów prawa – mówił w środę rzecznik stołecznej policji kom. Sylwester Marczak.

prz/luq/ RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie