Skandal pedofilii w chilijskim Kościele: ponad 160 śledztw, 248 ofiar

Świat
Skandal pedofilii w chilijskim Kościele: ponad 160 śledztw, 248 ofiar
PAP/EPA/Alberto Valdes

166 dochodzeń, 221 osób podejrzanych i 248 ofiar molestowania - takie liczby dotyczące skali pedofilii w Kościele w Chile przedstawiła krajowa prokuratura. Podała, że śledztwami objęto 152 księży, 10 biskupów, około 30 zakonnic i zakonników.

Podejrzanych jest też 15 osób świeckich.

 

Dane te zostały ogłoszone w związku z zawarciem we wtorek porozumienia o współpracy między prokuratorem krajowym Jorge Abbottem i sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Chile biskupem Luisem Fernando Ramosem, dotyczącego śledztw w sprawie przestępstw seksualnych popełnionych przez członków tamtejszego Kościoła wobec nieletnich.

 

Celem tego porozumienia, jak wyjaśniono, jest usprawnienie postępowań, a także ochrona ofiar pedofilii i świadków zeznających w tych sprawach.

 

W maju zeszłego roku w związku ze skandalem pedofilii i jej tuszowania w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża Franciszka złożyli wszyscy tamtejsi biskupi, wezwani przez niego do Watykanu na pilną naradę. Papież przyjął rezygnację kilku z nich. Franciszek spotkał się również z ofiarami wykorzystywania.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie